Okul, Ödev, Dersler Hakkında Diğer Sorular kategorisinde tarafından
Federatif ne demek? Sizden rica etsem üniter devlet federal devlet karşılaştırması yapabilir misiniz? Yani federal devlet nedir özellikleri nelerdir, üniter devlet nedir özellikleri nelerdir kısaca anlatabilirseniz mutlu olurum.

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Size elimizden geldiğince federal devlet sistemi nedir, federal devlet yapısı ne demek, üniter devlet sistemi nedir, üniter devlet yapısı ne demek anlatmaya çalışalım.

Devletler yapı biçimlerine göre ikiye ayrılmaktadırlar.

1 . Üniter Devletler

2 . Federal Devletler

üniter devlet ve federal devlet arasındaki farklar :

Üniter Devletler ülke içerisinde iç ve dış işlerde tamamen mevcut anayasa bağlıdırlar. Merkezi hükumetin idari birimlerin hepsini tek bir merkezden yönetmektedir. Dünyada en yaygın yönetim şekli üniter devlet yapısıdır. Türkiye Cumhuriyeti de üniter yapıya sahip bir devlettir.

Federatif ne demek: Federal Devletler de ise ülke eyaletlere ayrılmış durumdadır. Bu eyaletler iç işleri için kendi mevcut anayasaları vardır. Hatta her eyalet devletinin ülke bayrağından farklı kendi bayrağı ve bölgesel marşı dahi bulunabilmektedir. Sadece dış işlerinde merkezi devletin anayasasına göre kararlar alınmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'ni konu alan filmlerde sıklıkla izlediğimiz eyaletlerde ki farklılıklarda bu sistem nedeni ile mevcuttur.
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap...