Genel Sorularınız kategorisinde tarafından
Kısa boylu olmanın avantajları ve dezavantajlarını düşünüyorum. Kısa boylu olmanın dezavantajları daha ağır geliyor. Kısa boy kompleksi nasıl aşılır?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Psikolojide kompleks nedir?

Bilinçsiz olarak kişinin ruhsal yaşantısını etkileyen ve düşünce karışıklıklarına yol açan duruma kompleks denir.

Psikolojide kompleks çeşitleri nelerdir kısaca?

Aşağılık Kompleksi Nedir: Kişinin kendini ispat çabası içerisine girerek diğer insanlara göre daha yetersiz olduğunu düşünmesi halidir. Boy kompleksi de aşağılık kompleksi içerisinde yer almaktadır. Genel olarak kısa boylu erkek kompleksi, kısa boylu kadın kompleksi iki şekilde görülür.

Oedipus Kompleksi Nedir: Çocuğun ailesine karşı hissettiği iyi ve kötü duyguların bir bütün olarak toplanması halidir.

Üstünlük Kompleksi Nedir: Kişinin kendini herkese göre üstün görmesi, kendini kahraman olarak görme davranışları sergilemesi halidir. Ülkemizde özellikle hak etmeden sırf ona buna yalakalık yaparak bir yerlere yönetici olarak gelmiş insanlarda görebilirsiniz.

İğdiş Kompleksi Nedir: Oedipus kompleksine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Erkek çocuklarda annelerine normalin üstünde bir cinsel eğilim göstererek, babalarına karşı içlerinde düşmanca duyular beslemek halidir. Bu durumda babalarının kendisini iğdiş edeceği korkusu ile yaşarlar. Kız çocuklarda ise bu durum kendilerinin önceden iğdiş edildiklerini düşünmelerine yol açar. (iğdiş edilmek ne demek : Erkeklik organının kesilerek alınması durumu.)

Boy kompleksi nasıl yenilir? Aşağılık kompleksi nasıl yenilir?

1 - İlk Adım - Kısa boylu olmaktan bıktım demeyi bırakın!

Boy kompleksiniz sebebi ile çevrenizdeki insanlara göre kendisiniz eksik hissedebilirsiniz. Bu durum kompleksin doğal bir sonucudur.  İlk yapmanız gereken boyunuzun kısa olmasının sizi neden rahatsız ettiğini tespit edin. Daha sonra sizden üstün olarak düşündüğünüz birini düşünün ve kendinize şu soruyu sorun gerçekten her şeyi ile onun yerinde olmak ister miydiniz? Bu soruya sahip olduğunuz tüm değerleri (aileniz, arkadaşlarınız vb.) düşünerek yanıt verin. Unutmayın hiçbir insan tüm özellikleri ile mükemmel olamaz. Aslında sorunun en temelinde yatan problem özgüven eksikliğidir. Bu sebeple kendi yeterlilik ve yeteneklerinin farkına vararak geliştirilmesi bu sorunun çözümündeki en temel anahtardır.

2 - Kendinizi Motive Edin

Bardağın dolu tarafından bakmayı öğrenin. Sahip olmadıklarınıza değil, sahip olduklarınıza odaklanın. Sizden daha iyi durumda olan insanları değil, daha kötü durumda olan insanları düşünün. Bacakları olmayan bir insanın hayata tutunma çabasını, mutlu olma isteğini fark edin.

3 - Çevrenizde Olumlu Düşünen İnsanlar Olmasına Özen Gösterin

İki tür insan vardır. Olumlu düşünce tarzına sahip ve olumsuz düşünce tarzına sahip. Olumsuz düşünce ile hareket eden insanlar ister istemez o karamsarlığa çevresini de çekebilmekte. Çevrenizde pozitif insanların olması emin olun ruh halinize de iyi gelecektir.

5 - Kendiniz Farkına Varın!

Başka insanlara bakarak onlar gibi olmayı istemekten vazgeçin! Kendiniz gibi olun! Kendinizi sürekli geliştirin. Her insanın eksik olarak düşündüğü bir yanı olabilir. Önemli olan diğer yanlarını daha da güçlü hale getirerek toplamda diğer insanlardan daha fazla olabilmektir.

6 - Final!

Her insanın sevdiği tip ve karakter farklıdır. Aksi olsa dünya üzerindeki herkes aynı kişiye aşık olurdu. En önemli olan ise sizi olduğunuz gibi seven biri ile olabilmektir ve olduğunuz gibi seven biri er ya da geç karşınıza çıkacaktır. Sizi mutlu edecek, hayalinizdeki insan belki de kısa boylu kişilerden hoşlanıyor ve uzun boylu olsaydınız sizi tercih etmeyecekti. Unutmayın aşk göz göze geldiğiniz anda başlar ve bunun boy ile, saç rengi ile alakası yoktur. Karşınızdaki insanın kalbine açılan kapının anahtarının şeklini kimse bilemez.


İlgili sorular

1 cevap
1 cevap
30, Haziran Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
1 cevap
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,886 soru

12,992 cevap...