Biyoloji Soruları kategorisinde tarafından
her canlının protein yapısının birbirinden farklı olmasının sebebi nedir? Bir de protein nedir kısaca biyoloji deri için açıklarsanız sevinirim.

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Protein tanımı ve önemi

Protein Canlı gözelerin ana maddesini oluşturmakta olan genel olarak oksijen, sülfür ve karbon öğeleri bulunmakta olan amino asit bileşimlerinden oluşan karmaşık yapıda doğal bir maddedir.

Proteinler, aşağıda detaylarını anlatmış olduğumuz amino asitlerin zincir olarak birbirine bağlanması sonucu oluşan büyük organik bileşiklerdir. Açlık anlarında en son tüketilmektedirler.

Her canlının proteini kendine özgüdür neden?

20 farklı amino asitin farklı kombinasyonlar yaparak bir araya gelmesiyle protein oluşmaktadır. Vücudumuzda 5 ile 10 arası amino asitten oluşmakta olan küçük proteinler olduğu gibi, 500 ile 1000 arası amino asitin birlikte oluşturduğu dev proteinler de olabilmektedir. Proteinlerin başlıca özelliği canlılara özgü olmasıdır. Dolayısıyla her canlının protein yapısı birbirlerinden farklı olmakla beraber, bir canlıda bulunmakta olan proteinler de birbirinden farklı olabilirler. Proteinlerin birbirlerinden farklı olmasını sağlayan özellik ise, DNA kontrolünde, DNA şifresine uygun olarak amino asitlerin yan yana getirilmek koşuluyla oluşmasıdır. Proteini meydana getirmekte olan amino asitlerin sayı, sıra veya çeşidinin değişmiş olması, oluşacak proteinlerin farklı oluşmasına sebep olacaktır. Protein yapımına katılmakta olan 20 farklı amino asitin her bir tanesini rakama benzetecek olursak, rakamların bir araya gelmesiyle oluşturmuş olduğu sayıya protein denir. 20 farklı rakamdan kaç çeşit kombinasyonu oluşturabileceğini de matematiğe bırakıyoruz :)

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12855 soru

12947 cevap...