Kimya Soruları kategorisinde tarafından
maden ile mineral arasındaki fark nedir?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Mineral: Doğal yollar ile oluşan, homojen özellikte, kimyasal bileşime sahip olan inorganik kristalleşmiş katı maddelere mineral denmektedir.

Kayaç: Yerkabuğunun yapı gereci olan kayaç doğada büyük yer tutar. Kayaçları mineraller oluşturmaktadır.

Maden: Yer kabuğunda iç ve dış doğal etkenler sonucu oluşan, ekonomik yönü ile değer taşımakta olan minerallere maden denmektedir.

Yukarıdaki tanımları paylaştıktan sonra sorularınızı cevaplamaya çalışalım.

Maden ve mineral arasındaki fark nedir?

Canlıların haricinde yer kabuğunda mevcut olan bütün maddeler mineral sınıfında incelenmektedir. Maden ise bu minerallerin ve taşların ekonomik olarak değerli olanlarına denmektedir. Dolayısı ile madenler aslında mineraldir. Maden olarak isimlendirilmelerinin sebebi ekonomik anlamda değerli olmamalarıdır.

Maden kayaç mineral arasındaki ilişki nedir?

Bir veya birden çok sayıda mineralin bir araya gelmesi sonucu oluşmuş bütüne kayaç demekteyiz. Kayaç ile mineral birbirinden farklı kavramlardır. Minerali kayaçtan ayıran temel fark mineralin her zaman aynı kimyasal bileşenlere sahip olmasıdır. Kayaçlar ise birbirinden farklı minerallerin karışması ile oluşmaktadır. Sonuç olarak kayaçlar birden fazla mineralin oluşturduğu bir unsudur. Maden ise ekonomik anlamda değerlidir.


İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap...