Genel Sorularınız kategorisinde tarafından
cav ve vav nedir? vav ve cav arasındaki fark?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

cav nedir havalandırma, vav nedir havalandırma

VAV Box yani Varible Air Volume Box değişken terminal üniteleri değişken hava hacimli sistemler olup havalandırma sistemlerinde modern klima teknolojilerinin en ekonomik ve en hassas çözümleridir.  Göndereceği hava miktarını, otomasyon sisteminden veya termostattan aldığı sinyale göre değiştirmek yolu ile ısı değerinin kontrolünü sağlayan ünitelerdir.

CAV Box yani Constant Air Volume Box ise sabit hava hacimli sistemlerdir. Havalandırma ve klima sistemlerinde ortamlara istenilen taze havanın sağlanmasında, sabit bir debi seviyesinde hava iletilmesinde ya da egzost edilmesinde kullanılmaktadır.

VAV kutular diğer ismi ile VAV Boxlar sayesinde örneğin ameliyat odalarında sabit hava debisi sağlanır böylece de ameliyat odası sürekli sabit basınçta tutulabilmektedir. CAV kutuları diğer ismi ile VAV Boxlar ise ortama sabit bir hava debisi sağlayarak, bir ortamın devre dışı kalması ya da filtrenin kirlenmesi durumlarında ortamın basınç değerini sabit tutmaktadır.

CAV Box ve VAV Box sistemleri arasındaki en önemli fark ise CAV sisteminin debide havayla klimatizasyonu gerçekleştirmek, mahal ısı ayarlarını ise üfleme sıcaklığının modülasyonuyla gerçekleştirmektir. VAV Box sistemlerindeyse üfleme ısı değerini sabit tutmak, mahal ısı değerini debi regrajı ile gerçekleştirmektir.


İlgili sorular

1 cevap
1 cevap
23, Şubat Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
19, Haziran Teknoloji ve Yaşam kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
6, Haziran Matematik Soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,886 soru

12,992 cevap...