Hukuk Hakkında Sorularınız kategorisinde tarafından
Depremde ağır hasar almış binalar ne olacak? depremde ağır hasar evlere, binalara  devlet desteği var mı? Varsa nedir? Depremde hasar gören binalar ne olacak? Depremde hasar gören binalar için nereye başvurulur?

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap
Depremde çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından ağır hasarlı olarak kabul edilen binalar için öncelikle dask ve konut sigortanıza kayıt açtırmalısınız. Özellikle konut sigortasında unutmamanız gereken nokta konut sigortasının içeriğinde eşya sigortası da olmasıdır. Dolayısı ile eşya hasar kaydı da açtırmanız hasar gören eşyalarınız içinde para almanızı sağlayacaktır.

Ağır hasarlı binanızı en kısa sürede devlet yıkacak yerine aynı yerde yeni binalar yapacaktır. Ancak bazı uygulamalarda evlerin metrekaresi küçülmekte. Bu durumu istemeyen ev sahipleri içinse rezerv alan diye adlandırılan başka bir yerde yine devletin yaptığı 3 + 1 daireler verilecektir. Fark olarak deprem mağduru vatandaşlardan 2 yıl ödemesiz 18 yıl sıfır faizli kredi ile tahsilat yapacaktır. Yani maddi açıdan bakacak olursak binanızın aslında ağır hasarlı olması maddi anlamda size kazanç sağlayacaktır.

İlgili sorular

1 cevap
28, Kasım, 2020 Genel Sorularınız kategorisinde BöcekBaşı tarafından soruldu
1 cevap
1 cevap
6, Mart Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12871 soru

12963 cevap...