Hamilelik, Anne, Bebek Sağlığı Hakkında Sorularınız kategorisinde tarafından
Aferin ve dolven birlikte verilir mi?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Dolven ve aferin birlikte verilir mi? Dolven aferin aynı anda verilir mi?

Dolven pediatrik şurup 10 mg ibuprofen içermektedir. 

Aferin pediatrik şurup içeriği 1 ölçek yani 5 mL de 160 mg parasetamol ve 1 mg klorfeniramin maleat bulunmaktadır.

Etken madde olan ibuprofen ve parasetamol aynı amaca hizmet etmektedir. İbuprofen'in alerjik yan etkiler ve diğer yan etkileri parasetamole göre bir nebze daha fazladır. Aferin içerisinde bulunan klorfeniramin maddesi bir antihistamin maddesi olup alerjik rinit yani diğer ismi ile saman nezlesi gibi alerjik durumların semptomlarının giderilmesinde de etkilidir. Dolayısı ile aynı amaca hizmet eden iki etken maddeyi aynı anda vermek çok mantıklı gözükmemekte. Sonuçta ne olursa olsun çift doz vermiş oluyorsunuz. Bence bu konuyu doktorunuza danışmalısınız.


İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,827 soru

12,933 cevap



...