Teknoloji ve Yaşam kategorisinde tarafından

rtu ve plc arasındaki fark nedir?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

plc ve rtu arasındaki fark

PLC: Programmable Logic Controller yani Programlanabilir Mantıksal Denetleyici

Bir işi tamamlamak amacı ile tasarlanmış mikroişlemci tabanlı kontrolörlere PLC diyoruz. Bu nedenle bir sonra yapacağı I/O kontrolü içerisindeki program döngü yaptıktan sonra gerçekleşecektir. Bu da belirli bir sürede gerçekleşmektedir. Bir sonraki I/O kontrolüne kadar gerçekleşen sinyal değişimleri bu nedenle PLC tarafından algılanmamaktadır.

image

RTU: Remote terminal unit

RTU'lar ise parametri bazında tasarlanmışlardır. Bu nedenle tüm sinyalleri doğru süreçte algılayarak zaman bilgisi ile birlikte kronolojik olarak kayıt ederler. Bu nedenle de sinyal kaybının önüne geçilmiş olur. Örnek vermek gerekirse bir fabrikada gerçekleşen elektrik kesintisinin PLC tarafından geç algılanması yedek güç kaynaklarının geç devreye girmesine sebebiyet verecektir. Bu da fabrika için büyük bir kayba yol açabilir. Bu gibi hassas kontrol gerektiren işlerde PLC yerine RTU kullanılması gerekmektedir.

PLC'lerin de anlık sinyal yakalama modülleri mevcuttur. Ancak bu modüllerin maliyetleri çok yüksektir.

Ayrıca elektrik santrallerinde bulunan scada sistemleri için RTU kullanılmaktadır. Bunun nedeni RTU'ların minimum indüksiyon koruması 2 kV olmasıdır. RTU'lar algıladıkları sinyalleri belirli bir zaman ölçümleyerek indüksiyon olup olmadığını algılayabilmektedirler. Bu sayede de çok daha doğru sinyal algılaması sağlanmış olur.


İlgili sorular

1 cevap
6, Haziran Matematik Soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
1 cevap
25, Mayıs Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,460 soru

12,561 cevap...