Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soruları kategorisinde tarafından

Aşağıdaki davranışlardan hangisi kul hakkı ihlali olarak değerlendirilemez?

A) Trafikte kırmızı ışıkta geçmek

B) Parktaki oturaklara zarar vermek

C) İnsanları sıraya geçmeleri için uyarmak

D) Toplum içinde yüksek sesle müzik dinlemek

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap
Trafikte kırmızı ışıkta geçerek hem diğer sürücülerin can ve malını tehlikeye atmış oluruz hem de başkalarının geçiş hakkını elinden almış oluruz. Dolayısı ile trafikte kırmızı ışıkta geçmek kul hakkı ihlali olarak değerlendirilir.

Parktaki oturaklara zarar verildiğinde başkalarının kullanımını engellemiş ve kamu malına zarar vermiş oluruz. Dolayısı ile parktaki oturaklara zarar vermek kul hakkı ihlali olarak değerlendirilir.

Toplum içinde yüksek sesle müzik dinlediğimiz zaman başkalarını rahatsız etmiş oluruz. Dolayısı ile toplum içinde yüksek sesle müzik dinlemek kul hakkı ihlali olarak değerlendirilir.

Ancak insanları sıraya geçmeleri için uyarmak kul hakkı ihlali olarak değerlendirilemez. Aksine çok doğru bir davranıştır. Dolayısı ile trafikte kırmızı ışıkta geçmek, parktaki oturaklara zarar vermek ve toplum içinde yüksek sesle müzik dinlemek kul hakkı ihlali olarak değerlendirilirken insanları sıraya geçmeleri için uyarmak kul hakkı ihlali olarak değerlendirilemez. Doğru cevabımız C şıkkı "İnsanları sıraya geçmeleri için uyarmak" seçeneği olacaktır.

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

15,583 soru

15,741 cevap...