Kimya Soruları kategorisinde tarafından
Çok merak ettiğim bir konu var kolonya neden serinlik hissi verir, kolonya neden serinletir? elimize kolonya döktüğümüzde ne olur?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Kolonya bizi neden serinletir, kolonyanın serinlik hissi vermesinin sebebi nedir?

Elimize kolonya döktüğümüzde gerçekleşen olay :Elimize kolonya döktüğümüzde elimizdeki ısı kolonyaya geçerek kolonya buharlaşmaya başlar. Bu buharlaşma esnasında elimiz ise ısı kaybetmektedir. (Buharlaşmalarda, buharlaşan sıvı çevresinden ısı alarak, ısıyı düşürmektedir.) Elimizin ısı kaybetmesi nedeniyle de ele kolonya döküldüğünde serinlik hissetme duygusu ortaya çıkmaktadır.

Buharlaşma olayı nasıl gerçekleşir kısaca :

Buharlaşma Nedir Kısaca? Sıvı maddenin ısısının yükselmesi sonucu yavaş yavaş gaz hale dönüşmesi olayıdır. Kaynama değildir!

Buharlaşma ve kaynama hakkında detaylı bilgi için https://www.bulabilirim.com/1041/buharlasma-ve-kaynama-arasindaki-farklar-nelerdir linkini inceleyebilirsiniz.

Kolonya Nedir?:

Kolonya, etil alkol, su ve limon, çiçek, mandalina vb. esansları gibi güzel koku veren sıvıların karışımından elde edilmekte olan bir tür parfüm çeşididir.

Kolonyanın üzerindeki derece nedir?

Kolonyaların üzerinde gördüğümüz 70, 80 derece gibi yazılar ürünün içerisinde kullanılan alkolün hacmini miktarını ifade etmektedir. Alkolün virüsleri öldürme etkisi bilinmesi nedeniyle de dezenfektan olarak kullanılmaktadır. Gelen misafire neden kolonya verilir en çok sorulan sorulardan biridir. Aslında burada amaç kolonyanın dezenfektan etkisini kullanarak. misafirlerin elindeki mikropları yok etmektir.

Kolonya mı kolanya mı tdk?

Kelimenin doğru yazılışı kolonya dır.

Kolonya son kullanma tarihi ne kadar, tıraş kolonyası son kullanma tarihi nedir?

Kolonyaların üretildikten sonra son kullanma tarihi 5 yıldır.

Kolonyanın tarihi geçer mi, kolonya son kullanma tarihi geçerse ne olur?

Son kullanma tarihi geçmiş kolonyalar cildimizi zarar vermektedirler.İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

13,013 soru

13,119 cevap...