Teknoloji ve Yaşam kategorisinde tarafından
ilk bilgisayar virüsü olarak kabul edilen virüs aşağıdakilerden hangisidir diye bir soru ile karşılaştım. ilk bilgisayar virüsü ne zaman çıktı? bilinen ilk bilgisayar virüsünün adı nedir?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

ilk bilgisayar virüsünün adı nedir kaç yılında nereden yayılmaya başlamıştır?

İlk olarak John Von Neuman tarafından kendini kopyalayabilen bilgisayar programı fikri ortaya atılmıştır.

Lise öğrencisi Rich Skrenta’un 1982 yılında şaka yapmak amacıyla yarattığı Elk Cloner isimli virüs Apple DOS 3.3 işletim sistemine bulaşıp disketler vasıtasıyla yayılmaktaydı. Virüs kendini oyunların içerisinde gizlemekte ve oyunu 50. Çalıştırmanızda kendini aktif hale getirerek bilgisayarınızın ekranında bir şiir yayınlayarak işlevini yerine getiriyordu.

ilk kişisel bilgisayar virüsü olarak kabul edilmekte olan Brain isimli virüsü  ise bir önyükleme sektörü virüsüydü. 1986 tarihinde Pakistan'ın Lahore şehrinde yaşayan Basit ve Amjad Farooq Alvi isimli iki kardeş , kendilerine ait yazılımın, korsan kopyalarını engellemek amacıyla virüsü kodlamışlardı.

Bilgisayar ağlarının kullanımının artmasından önce birçok virüs özellikle disketler aracılığı ile yayılmaktaydı. Bazı virüsler disketlerde bulunan programlara yerleşerek yayılırken bazıları ise kendilerini önyükleme sektörlerine yükleyerek bilgisayar açılır açılmaz etkin hale geçmek için tasarlanmıştı.

İlk makro virüs ise Microsoft Word için yazılmış ve 1995 Ağustos ayında tespit edilmiştir.


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap...