Genel Sorularınız kategorisinde tarafından
ilk mısırı kim patlamış, mısır patlaması nasıl olur? ilk mısır nerede yetiştirildi?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Mısır nasıl patlıyor?

Mısırın tarihi 7 bin yıl önce ilk yetiştiği Amerika kıtasına kadar uzanmaktadır. Amerika kıtasının Kâşif Kristof Kolomb tarafından 500 yıl önce keşfinden sonra dünyaya yayılmıştır. Avrupa'ya daha sonra gelmiştir. Sapı üzerinde bulunan ve bu şekilde tükettiğimi közlenmiş veya haşlanmış mısır, patlayan mısırdan farklıdır.

Mısır patlatması nasıl bulundu?

California Üniversitesi Botanik Bahçesi direktörü botanikçi Thomas Harper Goodspeed'e, Şilili bir arkeolog eski çağlardan kalma mısır tanelerini hediye etmiştir.

Kabul edilen görüşe göre Thomas Harper Goodspeed bir gün evde otururken hediye gelen mısırları ısıtmayı denemiş ve mısırların patladığını keşfetmiştir. Bir diğer iddiaya göre ise Thomas Harper Goodspeed hediye gelen mısır çekirdeklerinden birini yanlışlıkla fıstık kavurma makinasına düşünürmüş ve mısırın patlatıldığını tesadüf sonucu keşfetmiştir.

Mısırlar ısıtıldığında mısırın üzerinde bulunan kabuk ısıyı nişastalı iç kısma doğru iletmektedir. Isı seviyesi arttıkça kabuğun içinde bulunan su, buharlaşarak kabuğa doğru basınç uygulamaktadır. Bu ısı 200 dereceye ulaşarak atmosferde bulunan basıncın dokuz katına çıktığında ise mısır kabuğu parçalanmaktadır.

Mısırı bu kadar anlatmışken boğaza mısır kabuğu nasıl çıkartılır anlatmazsak haksızlık olur.

Boğaza mısır yapışması, boğaza mısır kaçması hepimizin dönem dönem başına gelmiştir. Hemen ağzınıza boğazınızdan geçebilecek kadar bir ekmek içi alarak yutun ve üzerine su için. Umuyoruz bu çözüm işinize yaramıştır. Bu çözüm işe yaramadıysa ve rahatsızlığın uzun bir süre devam ederse mutlaka doktorunuza danışınız.


İlgili sorular

1 cevap
1 cevap
1 cevap
27, Nisan Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap...