Akıllı Robot Süpürgeler kategorisinde tarafından

Akıllı robot süpürge navigasyon ne işe yarar bir de akıllı robot süpürge kamerası güvenilir mi? Navigasyonlu robot süpürge tavsiyesi yapmanız mümkün müdür? Akıllı navigasyon nedir?


1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Akıllı robot süpürge navigasyon ne demek? Robot süpürgede navigasyon ne işe yarar?

Akıllı robot süpürgelerde navigasyon kısaca süpürge tarafından evinizin haritasının çıkartılmasıdır.

Akıllı robot süpürgeler navigasyonlu ve navigasyonsuz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Navigasyonsuz akıllı robot süpürgeler evinizi rastgele süpürmektedir. Genelde küçük metrekareli 1 + 1 gibi evler için tercih edilmektedir. Navigasyonlu akıllı robot süpürgeler ise kendi içerisinde lidarlı (lazer navigasyonlu), kamera navigasyonlu modelleri olarak ikiya ayrılmaktadırlar.

Her iki navigasyon modelinin kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları mevcuttur.

lazer navigasyonlu robot süpürgeler daha çabuk bozulabilmektedirler. Lidar sistemi döner bir yapıya sahip olması nedeni ile daha hassastırlar ve lidar arızası verebilirler. Aynı zamanda akıllı robot süpürgenizin üst bölümde yer alması nedeni ile kalorifer petekleri, koltuk altları gibi alanlarda darbeye karşı savunmasız durumda olmaları nedeni ile yine sorun yaratabilmektedirler. Ayrıca az önce belirttiğimiz gibi lidar sensörünün üst kısımda olması ve akıllı robot süpürgenize ek olarak 2 CM yükseklik katıyor olması da ayrı bir dezavantajdır. Koltuğunuzun yerden yüksekliği 10 CM olduğu durumlarda lidar navigasyon özellikli hiçbir akıllı robot süpürge koltuklarınızın altına giremeyecektir. Ayrıca çok önemli bir fark olmamakla birlikte lidar sensörlü akıllı robot süpürgeler, kamera sensörlü akıllı robot süpürgelere göre daha az elektrik tüketirler. Bir diğer husus ise lidar navigasyon özelliğine sahip akıllı robot süpürgelerin yedek parça maliyeti daha yüksektir. Ancak lidar navigasyonlu akıllı robot süpürgeler, kamera navigasyonlu robot süpürgelere göre ilk haritalamayı daha kolay yapmaktadır. Aynı zamanda karanlık ortamlarda, gönderdiği ışınlar sayesinde daha başarılı navigasyon analizi yapabilmektedir.

Alttaki resimde akıllı robot süpürgenin üst bölümünde görmüş olduğunuz çıkıntı kısım lidar navigasyon bölümüdür.

image

Kamera Navigasyonlu Akıllı Robot Süpürgeler

Kamera navigasyon dendiğinde kullanıcıların ilk aklına gelen soru akıllı robot süpürge kamerası güvenli mi sorusudur. Telefon kameranız, bilgisayar kameranız, laptop kameranız ne kadar güvenliyse akıllı robot süpürgenizin kamerası da o kadar güvenlidir. Kısacası günümüz teknolojilerinin eriştiği bir noktada teknolojiden kaçmaya çalışmak çok anlam ifade etmemekte. Yukarıda belirttiğimiz gibi kamera navigasyonlu akıllı robot süpürgelerin ilk haritalaması biraz daha zordur. Haritalama işleminin tamamlanması için 2 hatta 3 kere çalıştırmanız gerekebilir. Mümkünse harita oluşturulana kadar evinizin tüm ışıklarını açarak süpürme sağlamanız gerekir. Ayrıca karanlık ortamlarda navigasyon analiz performansı ister istemez düşecektir. Ancak bu akıllı robot süpürgenizin işini bitirmesine asla engel bir durum değildir.

image

Her iki navigasyon sisteminde de oda bölme, belirli alanı temizleme özelliği mevcuttur.

Özet: Akıllı robot süpürgelerde navigasyon seçenekleri arasında artı ve eksileri yukarıda anlatmaya çalıştık. Burada doğru veya yanlış tercih bulunmamaktadır. En doğru tercih size hitap eden özellikleri barındıran navigasyon sistemini seçmenizdir.İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap...