Genel Sorularınız kategorisinde tarafından
rulman abec ne demek?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Muhtemelen scooter, paten veya kaykay alırken ABEC terimi ile karşılaştınız. ABEC ingilizce Annular Bearing Engineering Committee'ın kısaltılmış halidir. ABEC bir rulman sınıflandırılmasıdır.

ABEC sınıfı ne kadar yükselirse rulman o kadar kaliteli demektir. Aynı zamanda ABEC sınıfı ne kadar yüksekse o kadar kolay hız yapabileceğiniz anlama gelmektedir. Ancak sınıflar arası hız farkının çok yüksek olmadığını da belirtmek gerekir.

Scooter ,paten veya kaykay alırken ABEC 1 veya ABEC 5 tercih etmemeniz yerinde bir karar olacaktır. Alacağınız scooter veya kaykayın ABEC sınıfının minimum 5 olması önemlidir. Çünkü daha alt sınıflar darbelere karşı dayanıksızdırlar.

Kaykay rulman sıralaması, scooter rulman sıralaması, paten rulman sırlaması:

ABEC 1 : Ortalama olarak 32 ile 38 bin arasında devir yapabilirler. ABEC 1 rulman yavaş ve darbelere dayanıksızdır.

ABEC 3 : Ortalama olarak 38 ile 48 bin arasında devir yapabilirler. ABEC 3 rulman ABEC 1 e göre biraz daha hızlıdır ancak yine darbelere karşı dayanıksızdır.

ABEC 5 : Ortalama olarak 42 ile 55 bin arasında devir yapabilirler. ABEC 5 rulman hızlı ve darbelere karşı dayanıklıdır.

ABEC 7 : Ortalama olarak 54 ile 68 bin arasında devir yapabilirler. ABEC 7 rulman teorik olarak ABEC'e göre daha hızlıdır.

ABEC 9 : Ortalama olarak 64 ile 80 bin arasında devir yapabilirler. ABEC 9 rulman her yönü ile alabileceğiniz en iyi rulmandır.


İlgili sorular

1 cevap
1 cevap
1 cevap
15, Mart Fizik Soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
27, Ağustos Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,834 soru

12,940 cevap...