Kimya Soruları kategorisinde tarafından
birleşen hacim oranları yasasını kim bulmuştur?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Dalton Atom Teorisiyle birlikte Kimya bilimi alanında yeni bir tarihi devir başlatan John Dalton atmosfer olaylarını inceleyerek, atmosfer olayları hakkında deneyler yaptı.

image

1783 yılında ise ünlü Fransız Fizikçisi Jacques Charles yaptığı deneylerin sonunda Charles yasasını icat etmiştir. Charles yasasını göre, sabit tutulan basınç seviyesinde, herhangi bir miktarda bulunan gazın hacminin azaltılıp arttırılması, aynı oranlarda sıcaklık değerkerinin de azalıp artmasını etkilemektedir.

Gazların sahip olduğu bu özellik Louis Joseph Gay-Lussac’ın da dikkatini çekerek gazlarla igili araştırma ve deneyler yapmaya başlamasını sağlamıştır. 19. yüzyılın başlarına gelindiğinde Louis Joseph Gay-Lussac’ın gazlar ile ilgili yapmış olduğu deneylerin sonu.larını yayınlayarak, gazların birleşen hacimleri arasındaki bulunan oranın gazların birleşen tanecik sayıları arasında bulunan oranı verdiğini ileri sürmüştür.

Ancak Louis Joseph Gay-Lussac’ın teorisi Dalton tarafından red edilmiştir. Dalton elementlerin atomik yapıya sahip olduğunu düşünerek, yapılı olmasının imkansız olduğunu söylüyordu. Bu sebeplede suyun oluşum denklemin

     H          +        O                 →       HO

 1 tanecik             1 tanecik                1 tanecik

 1 hacim               1 hacim                  1 hacim

olarak vermekteydi.

Ancak John Dalton bu söylediklerini deneyler ile ispatlayamamıştır.

Daha sonra ortaya çıkan bu soruna italyan fizikçi Amedeo Avogadro açıklık getirmiştir. Her iki bilim insanı John Dalton ve Louis Joseph Gay-Lussac’ın yasalarını ele alarak gazlarla yapmış olduğu deneyler sonucunda; gaz halinde bulunan elementlerin bazılarının atomik yapıya sahip olduğunu, bazılarınınsa molekül yapıya sahip olabileceğini düşünmüştü. "Aynı sıcaklık ve basınç ortamında, gazların eşit hacimde olması durumunda eşit sayıda atom ve molekül bulunmaktadır." diye belirterek,  Avagadro hipotezini ortaya atmış ve kimya tarihine molekül kavramı dahil etmiş oldu.

Bu gelişmelerin ışığında ise Louis Joseph Gay-Lussac’ın ifade etmiş olduğu; "Sabit sıcaklık ve basınç ortamında gazların birleşen hacimlerindeki oran, tanecik sayılarındaki oranını verir." hipotezini de doğrulamış oldu.

Dolayısı ile birleşen hacim oranları kanunu kim bulmuştur sorusunun yanıtı 6 Aralık 1778 ve 10 Mayıs 1850 tarihleri arasında yaşamış Fransız kimyager ve fizikçi Louis Joseph Gay-Lussac'dır.

İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12855 soru

12947 cevap...