Evlilik Hakkında Sorularınız kategorisinde tarafından
Nişanlıyken kıyılan imam nikahını bozmak için ne yapmak gerekir? imam nikahı nasıl bitirilir?

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap
Evlilik önemli bir kurumdur. Evlenmek isteyen kişilerin öncelikle resmî nikah yapmaları, sonrasında dini nikah yapmaları uygun olur.

Bununla birlikte, evlenmek üzere nişanlanan kimselerin şartlarına uygun olarak yaptıkları nikah da dinen geçerliliğini korumaktadır. Bu durumdaki bir kadın, nikahlandığı kişinin dinen eşi olduğundan, kocası kendisini boşamadıkça bir başka erkekle evlenemez.

Daha sonra kız vazgeçerse fakat erkek onu boşamazsa, dinen nikah devam eder. Bu durumda yapılacak şey erkeğin boşamasını sağlamak, erkek ikna olmuyorsa hakemler aracılığıyla ayrılık sağlanmaktadır. Böyle bir durumda erkeğin kadına zarar vermek amacıyla kadını boşamaması dinen doğru değildir (Bakara Suresi, 2/231).

Dolayısıyla söz konusu olayda öncelikle Müslüman olan sözü dinlenir, ilim ve fazilet sahibi bir kişi, karı koca arasında barışı sağlamaya çalışmalı; bu mümkün olmazsa boşamamakta direnen kocaya bu tutumunun hiçbir yarar sağlamadığını, böyle bir nikaha son vermesi gerektiğini, nikahın karşı tarafa zarar vermek amacıyla kullanılmaması gerektiği, bunun İslam’ın ruhuna aykırı olduğu anlatılarak erkeğin boşamaya ikna edilmesi gereklidir.

Buna rağmen erkek boşamamaya devam ederse, kadın ve erkeğin aileleri bu konuda bir sonuca varmak üzere birer Müslüman hakem seçerler. Ailelerden biri istemez, hakem seçmezse karşı taraf onun yerine Müslüman olan adil ve tarafsız bir hakem seçebilir.

Seçilen hakemler öncelikle arabuluculuk yaparlar. Ancak mecburiyet olması durumunda kocanın rızası olmasa bile ayrılmalarına karar verebilirler. Böylece taraflar arasında nikah bitmiş olur.

İlgili sorular

1 cevap
1 cevap
1 cevap
1 cevap
25, Kasım, 2020 Evlilik Hakkında Sorularınız kategorisinde Kafam Karıştı tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12871 soru

12963 cevap...