Genel Sorularınız kategorisinde tarafından
Demiryolu raylarının arasında boşluk bırakılmasının nedeni nedir? Boşluk bırakılmadan olmuyor mu? Demiryolu rayları döşenirken rayların arasında neden boşluk bırakılır açıklarsanız çok mutlu olurum.

Demiryolu rayları arasında neden boşluk bırakılır?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Tren raylarının arasında neden boşluk vardır sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Bu yazımızda sizlere demiryolu rayları arasında boşluklar bırakılmasının nedenini anlatmaya çalışacağız.

image

Tren rayları arasında bırakılan boşlukların sebebi nedir, tren rayları arasındaki mesafe neden bırakılır?

Genleşme nedir kısa tanım: Sıcaklığın artması sonucu maddelerin hacimlerinde (en, boy, yükseklik) büyümeler olmasıdır.

Tren rayları da döşenirken rayların arasında belli oranlarda boşluk bırakılır. (Tren rayları arasında boşluk bırakılması genleşme mi büzülme mi sorusunun cevabı) Çünkü sıcak yaz aylarında artan sıcaklıklar ve trenlerin raylar üzerinde sürtünmesi ile ortaya çıkan yüksek ısı rayların genleşmesini sağlamaktadır. Sıcaklık artması sonucu genleşen raylar aradaki boşluk olması nedeni ile doğru şeklinde uzamaktadır. Bu durum böyle olmasaydı raylarda yamulma veya kırılmalar olacak bu durum sonunda da kazalar meydana gelebilecekti. Tren raylarının arasındaki boşluğun kışın artmasının, tren raylarının arasındaki boşluğun yaz aylarında azalmasının sebebi de bu genleşme olayıdır. Dolayısı ile tren raylarının kış mevsiminde arasındaki boşlukların artması büzülmeye, yaz mevsiminde ise tren rayları arasındaki boşluğun azalması genleşmeye örnektir. Demiryolları için raylar döşenirken tüm hesaplamalar yapılarak her mevsim ve duruma dayanabilecek şekilde tasarlanmaktadır. Bu hesaplamalar sonucunda kaza riski minimum seviyelere düşmektedir.

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12871 soru

12963 cevap...