Genel Sorularınız kategorisinde tarafından

Sabiha Gökçen etnik kökeni nedir?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Sabiha Gökçen'in ölümünden sonraki süreçte (2004 yılında) Ermeni asıllı olduğu yönünde iddialar ortaya atılmıştır.  Türk Hava Kurumu tarafından yapılan yazılı açıklamada bu iddiaların Sabiha Gökçen yaşıyorken yapılmayışı eleştirilerek, amacın kasıtlı olarak yıpratma olduğu vurgulanmıştır.

image

Atatürk'ün diğer manevi kızı olan Ülkü Adatepe’nin ilk evliliği Sabiha Gökçen'in amcasının oğlu Üsteğmen Fethi Doğançay ile gerçekleşmişti. Ülkü Adatepe, son eşi Öke Adatepe ve Gökçen'i yakından tanıyan gazeteci yazar Orhan Karaveli ile beraber, Gökçen hakkında bulunulan Ermenilik iddiaları üstüne basın toplantısı düzenlemiştir. Bu toplantıda Sabiha Gökçen’in hazırlanmış olan soy ağacı basına dağıtılarak iddiaların gerçek dışı olduğu vurgulandı.

Eski maliye bakanı Vural Arıkan'ın eşi Nevin Arıkan, babasının Sabiha Gökçen ile kardeş torunları olduğunu söyleyerek, Sabiha Gökçen'in Ermeni olmadığını Boşnak asıllı olduğunu söylemiştir. Sabiha Gökçen'in manevi kızı Sabiha Özogan da Sabiha Gökçen'in annesi Hayriye Hanım'ın Saraybosna doğumlu olduğuna söyleyerek Boşnak köken iddiasını doğrulamıştır.


İlgili sorular

1 cevap
12, Haziran Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
7, Haziran Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
9, Mayıs Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
23, Nisan Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
22, Nisan Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap



...