Genel Sorularınız kategorisinde tarafından
sedan araçların neden arka sileceği yok? yeni arabalarda neden arka silecek yok, arka camda silecek olmaması durumunu açıklayabilir misiniz? sedan arabalarda neden arka silecek yok?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Sedan araçlarda neden arka silecek yok?

Sedan araçlarda neden silecek yok sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Bunun temel nedenini aslında yolda birkaç aracı inceleyerekte anlayabiliriz. Yağmurlu havalarda sedan araçların arka camlarında su birikmesi olmazken, hatchback araçların arka camlarında su birikmesi olmaktadır. Bunun nedeni arabanın arka cam açısı ve bagajının uzunluğudur. Bu sebeple sedan araçlarda arka sileceğe ihtiyaç duyulmuyorken hatchback araçlarda arka cam sileceği olmazsa olmazdır. İnternette bulunan birkaç yazıda bu durumun estetik kaygısı veya bagajın açılması durumundan kaynaklandığı yazıyor olsa da bu söylenilenlerin konu ile bağlantısı bulunmamaktadır. Bugün en üst segment araçlar olarak sayabileceğimiz Mercedes ve BMW modellerinde dahi arka silecek bulunmamaktadır.

Sedanların arka camı, hava akışını arka cama yansıtacak biçimde dizayn edilmektedir.

image

Öte yandan hatchback modellerinin arka pencereleri yapısı gereği hava akışından bağımsız olması nedeni ile toz ve yağmur damlalarını toplama eğilimindedir.

image

Aşağıdaki resimde bulunan hatchback modelinde mavi renkli alan hava akımın olmadığı alanı göstermektedir.  Kırmızı ve mavi alanların otomobilin üst tarafında buluştuğu nokta ise akışın güçlü olduğu noktayı göstermektedir.

image


İlgili sorular

1 cevap
11, Ekim Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
24, Temmuz Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
18, Haziran Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
1 cevap
10, Mayıs Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

13,013 soru

13,119 cevap...