Biyoloji Soruları kategorisinde tarafından
Biyoloji dersim için hidatod nedir açıklayabilir misiniz? Bir de hidatot gaz alışverişi yapar mı? Hidatot terleme yapar mı?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Hidatot ne demek : Bitkilerde fazla bulunan suyun dışarı atılması sağlayan stoma benzeri yapı. Havanın neme doyduğu ve terlemenin mümkün olmadığı durumlarda suyun dışarı atılmasını sağlamaktadır.

image

Genel olarak kapalı durumda olan tohumlularda görülmekte olan hidatodlar suyu epidermis veya yaprakların kenar uçlarından dışarı atarlar. Muhtemel olarak stomaların değişimi sonucu meydana gelmektedirler. Gutasyon diğer ismi ile damlama olayıyla yakın olarak ilgilidir. İçerisinde şeker, tuz ve organik bileşikler bulunmakta olan sıvın dışarı atılarak buharlaşması sonucu bazen yaprakların kenar kısımlarında toz şeklinde beyaz maddeler birikmektedir.. Bu kristalizasyon olayı sıklıkla tuza dayanıklı bitkilerde belirgindir. Bu sayede bitkiler yüksek tuz barındıran ortamlarda yaşama olanağı sağlarlar. Sonuç itibari ile hidadot tuz bezleri olarakta görev yapmaktadırlar.

Hidatod genel olarak su bitkileri ile nemli yerlerde yetişmekte olan bazı otsu bitkilerde bulunur. Yaprakların uç kısımlarında veya kenar kısmının üstündeki damarların en üst kısımlarında meydana gelmektedirler. Suyla dolu çok fazla sayıda hücreler arası boşluklardan meydana gelmekte olan bir topluluktur. İçerilerinde klorofil yok denecek kadar azdır veya hiç bulunmamaktadır. Bu hücreler, EPİDEM hücreleri denilmekte olan bir veya birden fazla alt epidermal odalarına açılmaktadır. Açık stoma veya diğer ismi ile açık su stoması ismi verilen boşluklardan dışarıya açılmaktadır. Su stoması yapısal olarak incelendiğinde sıradan bir stomaya benzemektedir fakat genel olarak hareket gücünü kaybetmiş ve ondan daha büyük olur. Hidadot balsam, gül, su sümbülü, su marulu ve bu bitkilere benzer bitkilerde görülmektedir. 

Konu hakkında en çok sorulan sorular:

Hidatot açılıp kapanır mı?

Hayır hidatot açılıp kapanmaz. Hidatot daima açık ve canlıdır.

Hidatot gaz alışverişi yapar mı?

Hayır hidatot gaz alışverişi yapmaz.


İlgili sorular

1 cevap
3, Nisan Biyoloji Soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
3, Nisan Biyoloji Soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
1 cevap
1 cevap
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,463 soru

12,564 cevap...