Fizik Soruları kategorisinde tarafından
gözlük camı yarı saydam mıdır?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Gözlük camı saydam bir madde midir?

ışığın bir kısmını içerisinden geçiren maddelere yarı saydam maddeler denir. Burada en önemli ayrım yarı saydam özelliğe sahip maddelerin bir yanından baktığınız zaman öteki yanını şeffaf özelliğe sahip maddelerde olduğu gibi net bir şekilde göremezsiniz.

Saydam yani diğer ismi ile şeffaf maddelerdeyse ışığın tümünü yakını diğer tarafa geçebilmektedir. Saydam özelliğe sahip bir maddenin bir tarafından baktığınızda öteki tarafını net olarak görebilirsiniz.

Saydam olmayan veya diğer adı ile opak malzemelerde ışık geçişi hiç yoktur. Dolayısı ile bir yanından, diğer yanını göremediğiniz gibi madde ışığa maruz kaldığında ters tarafında gölge oluşacaktır.

Sonuç itibari ile yarı saydam özelliğe sahip maddeler ışığın belli bir bölümünün geçişini sağlarken, saydam yani diğer ismi ile şeffaf maddeler sadece ışığın geçişine izin vermekle kalmaz görüntüyü de net bir şekilde aktarırlar.

Burada ayrımı bu noktada gerçekleşmektedir. Gözlüğü incelediğimiz zaman hem de görüntüyü aktarabilmesi hem de ışığı aktarabilmesi nedeniyle saydam bir maddedir.

İlgili sorular

1 cevap
6, Nisan Fizik Soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
18, Mart Fizik Soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
12, Mart Fizik Soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
2, Nisan Biyoloji Soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12877 soru

12969 cevap...