Genel Sorularınız kategorisinde tarafından
öğrenilen refleks nedir? sonradan öğrenilen refleksler için örnek verebilir misiniz?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Refleks veya diğer ismi ile tepke, dıştan gelen uyarı veya uyarılar sonucunda refleks yayı vasıtası ile doğan; iç salgı, devinim vb. iç tepkilere yol açmakta olan istek dışı oluşan sinir etkinliğidir.

image

Vücudumuzun dışarıdan gelmekte olan ses, ışık vb. uyarılarda hızlı ve ani hareket veya hareketlerle tepki vermesine refleks demekteyiz. Refleks kelimesi, Latince dilinde yansımak anlamını ifade eden reflectere kelimesinden gelmektedir. Belirli bir uyarının etkisi ile düşünme sürecinden daha önce ortaya çıkan refleks, sinir sisteminin faaliyetidir. Merkezi sinir sisteminin işleyiş şekline göre refleksin ana özelliği aynı türde olan uyarılara hep aynı tepkiyi veriyor olmasıdır. Ancak uyarının şiddetine göre refleksin ortaya çıkma süresinde ve ne kadar süreceğinde farklılıklar olmaktadır. Refleks, sinir sistemimiz için o kadar büyük bir öneme sahiptir ki refleksleri olmayan ya da az olan canlıların, dış etkenlere karşı gerekli tepkiyi gerekli hızda verememeleri nedeni ile yaşamlarını sürdürme ihtimalleri azalmaktadır. Refleks fonksiyonu omurilik tarafından yönetilmektedir.

Gelişimsel özelliklerine göre refleksler içgüdüsel refleks ve öğrenilmiş refleks olarak ikiye ayrılmaktadır. İçgüdüsel refleksler diye tanımlanan refleksler doğuştan kazanılmış olanlardır. Sonradan öğrenilerek kazanılan refleksler ise öğrenilmiş reflekslerdir. Örneğin yeni doğan bir bebeğin emme refleksi içgüdüsel refleks örneğidir. Sonradan öğrenilerek kazanılmış olan bisiklete binme ise öğrenilmiş refleks örneğidir.


İlgili sorular

1 cevap
28, Haziran Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
13, Mayıs Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

11,852 soru

11,945 cevap...