Teknoloji ve Yaşam kategorisinde tarafından
Bilgisayar toplamaya çalışırken işlemciler üzerinde nm değeri olduğunu fark ettim. işlemcide nm ne işe yarar? işlemci nm ne demek? Yani işlemci alırken nm değerinin düşük olması mı iyi bir durum yoksa yüksek olması mı iyi bir durumdur. Hangisini seçmeliyim? işlemcilerde bulunan nm ne demek?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

işlemcilerde nm nedir?

Bilgisayar almak istediğinizde işlemcilerin özellikleri kısmında sık karşılaştığımız nm değeri nedir? İşlemcilerin özellikleri kısmında 7nm, 10nm, 12nm ya da 14nm gibi bir değer yer almaktadır. Nm bir uzunluk ölçü birimi olan nanometrenin (bir metrenin milyarda biri) kısaltmasıdır. Nanometre uzunluk ölçüsü göz ile görülmesi mümkün olmayan mikroskobik yapıda bulunan maddeleri ölçebilmek amacı ile kullanılmakta olan matematiksel ölçü birimidir. Günümüzde teknolojinin bu denli gelişmesi sonucunda da hemen hemen her alanda Nanometre ölçü birimi kullanılmaktadır. 

image

Bilgisayar işlemcilerinde ise nanometre, işlemcilerde bulunan çekirdeğin içerisindeki milyarlarca transistörlerin aralarında bulunan mesafeyi yani yan yana sıralanmış bulunan transistörlerin arasındaki uzaklığını ifade etmektedir. İşlemcilerde bu mesafe ne derece az olursa, transistörlerin çekirdekte çok daha az yer kaplaması nedeni ile çekirdeğe o kadar fazla transistör yerleştirilebilmektedir. Örnek vermek gerekirse 10 nm aralık ile üretilmiş olan işlemcilerdeki transistörlerin aralarındaki mesafe 10 nanometre olacaktır. İşlemcilerdeki nanometre değeri küçüldükçe transistörlerin aralarındaki mesafe o kadar azalacaktır. Bu sayede de transistörler daha düşük güç tüketecek ve yani daha az ısı yayacaklardır. Bu durumda işlemcinin daha fazla performans göstermesini sağlayacaktır. Dolayısı ile işlemci seçimi yaparken mümkün olduğunda nm değerinin düşük olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

İlgili sorular

1 cevap
7, Haziran Teknoloji ve Yaşam kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
1, Mayıs Teknoloji ve Yaşam kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
25, Kasım, 2020 Teknoloji ve Yaşam kategorisinde Kafam Karıştı tarafından soruldu
1 cevap
25, Kasım, 2020 Teknoloji ve Yaşam kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

11,550 soru

11,647 cevap...