Genel Sorularınız kategorisinde tarafından
Barkod sistemi olmasaydı günlük hayatımızda ne gibi zorluklarla karşılaşırdık? barkod olmasaydı ne olurdu? Barkod olmazsa ne gibi zorluklarla karşılaşırız?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Barkod diğer isimleri ile çizgi im ya da çubuk kod, verilerin kolay bir şekilde makineler tarafından okunabilmesi amacı ile çeşit çeşit kodlama yöntemleri ile sunulmasıdır. Barkod, barkod okuyucu olarak isimlendirilen optik okuyucular yardımı ile okunabilir ya da özel yazılımlar ile (son dönem yaygın olarak kullanılan cep telefonları ile tarama özelliği gibi) görüntü içerisinden taranabilmektedir. Aşağıdaki resimde örnek bir barkod görebilirsiniz.

image

Barkod olmasaydı ne olurdu?

Barkod sistemi olmasaydı çok ürün çeşidi ile satış yapan işletmeler her bir ürünün özelliğini ve fiyatını bulmakta büyük zorluk çekerlerdi.  Alım satım süreçleri çok uzun zaman alır işin içerisinden çıkılmaz bir noktaya gelinebilirdi. Bu yoğunlukta da doğal olarak ciddi hatalar yapılabilirdi. Aynı şekilde firmalar için ürün stok kontrolü de çok zaman alır ve yine ortaya hatalar çıkabilirdi. Stok kontrolünde ortaya çıkan zorluk nedeni ile alınan siparişler stok olmaması durumunda iptal edilebilir bu durumda da alıcı ve satıcı sorun yaşayabilirdi.

image

Örneğin büyük bir market düşünün. Barkod sistemi olmasaydı bu markette kasiyerler hesaplamaları bu kadar kısa sürede yapamayacak ve bitmek bilmeyen sıralar oluşacaktı. Aslında nüfus yoğunluğunun artması nedeni ile ticaret bir anlamda imkansız hale gelecekti.

Barkod sisteminin olmamasının tek olumlu yanı ise istihdam sağlanacak olmasıdır. Çünkü barkod sistemi demek iş gücünün azalması dolayısı ile insan faktörüne ihtiyaç duyulmaması demektir.

İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

11,133 soru

11,228 cevap...