Fizik Soruları kategorisinde tarafından
Termometrelerin duyarlılığını artırmak için neler yapmalıyız? Termometrelerin duyarlılığı nelere bağlıdır?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Termometrenin duyarlılığını artırmak için neler yapılmalıdır?

Termometre veya diğer ismi ile sıcaklıkölçer sıcaklığı ölçmek amacı ile kullanılan bir alettir.

Termometrenin duyarlılığı nasıl arttırılır?

  • Termometrenin alt ucunda bulunan silindirik veya küresel haznenin istediğimiz duyarlılığa göre genişletilmesi gerekmektedir. Bu sayede haznenin içerisine koyulacak olan sıvı için yeterince yer sağlanacaktır.
  • Termometrenin kılcal borusunun mümkün olduğu kadar dar olması sağlanmalıdır. Kılcal borunun uzunluğu arttıkça yükselme miktarı daha da artmış olacak bu sayede de daha hassas bir ölçüm yapabilme imkanına sahip olacağız.
  • Kılcal boruda bulunan bölme çizgileri sık aralıklarla fazla sayıda olmalıdır. Bu sayede en küçük genleşme hareketini dahi ölçme imkanına kavuşarak sıcaklık değerini daha hassas dereceler ile okuyabiliriz.
  • Termometrenin haznesine konacak olan sıvı seçiminde en küçük sıcaklık değerinde dahi genleşme özelliği göstermesi ve kılcal boruda yükselmesini sağlamak için genleşme katsayısı mümkün olduğu kadar yüksek bir sıvı seçilmelidir.
  • Termometrenin genleşme katsayısı mümkün olduğu kadar düşük bir maddeden yapılmalıdır ki bu sayede termometrenin genleşmesi yok sayılabilecek kadar küçük olsun.

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,827 soru

12,933 cevap...