Genel Sorularınız kategorisinde tarafından
Tebeşir nedir? Tebeşir nasıl yapılır? Tebeşir neyden yapılır? 

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Tebeşir ne demek? Tebeşir neden oluşur? Tebeşir hangi maddeden yapılır?

Tebeşir birbirlerine bağlanmış olan ince toz durumundaki bir çeşit kireçtaşıdır. Tebeşir kalsiyum karbonat, az miktarda balçık mineralleri, çakmaktaşı tozu ve silis tanecikleri içermektedir.

Tebeşir, coccoliths ve foraminifere gibi mikroorganizmaların günümüzden milyonlarca sene önce deniz tabanında biriken kabuklarıdır. 

image

Tebeşir, temizlenerek saf hale getirildikten sonra dezenfektan olarak ve portlant çimento üretiminde kullanılmaktadır. Tebeşirin işlemlerden geçirilerek pudra haline getirilmesi ile kullanım alanları daha da fazlalaşmıştır. Pudra halindeki tebeşir, cam macunu, seramik, lastik, diş macunu, muhtelif kozmetik, kağıt, marley vb. çeşitli yerlerde dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır.

Okullarımızda bulunan kara tahtalarda kullandığımız olduğumuz tebeşir ise yukarıda anlatmış olduğumuz gerçek tebeşirden üretilmemektedir. Tahta tebeşiri kalsiyum sülfattan üretilerek sert cisimlere yazı yazmak amacı ile kullanılır. Bu yazımızda umarım tebeşir neden yapılır sorunuza yanıt verebilmişizdir.


İlgili sorular

1 cevap
17, Mayıs Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
30, Haziran Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
28, Ağustos ilk yardım soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,886 soru

12,992 cevap...