Fizik Soruları kategorisinde tarafından

Aşağıdaki cümlelerden doğru olanların başına “D”, yanlış olanların başına “Y” yazınız. Yanlış olduğunu düşündüğünüz açıklamanın altına doğrusunu yazınız.

a) (..........) Metal çubuk katı iletkenlere örnek olarak verilebilir.

b) (..........) Günümüzde kullandığımız pek çok alette hem iletken hem de yalıtkan maddeler bulunur.

c) (..........) Cam, plastik ve tahta gibi maddelere iletken maddeler denir.

d) (..........) Floresan lambalar içlerinde bulunan katı iletkenler sayesinde çevresine ışık yayar.

e) (..........) Mürekkepli su, karton, sirke, çay gibi maddeler elektrik akımını iletmeyen yalıtkanlardır.

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Metal çubuk katı iletkenlere örnek olarak verilebilir. Önermesi doğru bir önermedir. Dolayısı ile D harfi yazılması gerekir.

Günümüzde kullandığımız pek çok alette hem iletken hem de yalıtkan maddeler bulunur. Önermesi doğru bir önermedir. Dolayısı ile D harfi yazılması gerekir.

Cam, plastik ve tahta gibi maddelere iletken maddeler denir. Önermesi yanlış bir önermedir. Cam, plastik ve tahta gibi maddeler iletken değil yalıtkan maddelerdir.

Floresan lambalar içlerinde bulunan katı iletkenler sayesinde çevresine ışık yayar. Önermesi doğru bir önermedir. Dolayısı ile D harfi yazılması gerekir. Dolayısı ile Y harfi yazılması gerekir.

Mürekkepli su, karton, sirke, çay gibi maddeler elektrik akımını iletmeyen yalıtkanlardır. Önermesi doğru bir önermedir. Dolayısı ile D harfi yazılması gerekir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için https://www.bulabilirim.com/1131/elektrikte-iletken-ve-yalitkan-maddeler-nelerdir linkini inceleyebilirsiniz.


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,834 soru

12,940 cevap...