Fizik Soruları kategorisinde tarafından

Aşağıdakilerden hangisi fiziksel değişimdir?

A) Kâğıdın yanması

B) Sütten peynir elde edilmesi

C) Gıdaların sindirilmesi

D) Suyun elektrolizi

E) Tuzlu sudan tuz eldesi

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Aşağıdakilerden hangisi fiziksel değişimdir?

Fiziksel değişimde maddenin yapısında bir değişim gerçekleşmez. Yalnızca dış görünüşü değişir. Yani fiziksel değişim sonucunda ortaya yeni bir madde çıkmaz.

Kimyasal değişimde ise maddenin iç yapısı değişmekte ve ortaya yeni bir madde çıkmaktadır. Burada dikkat edeceğimiz nokta ise kimyasal değişim sonucu ortaya çıkan yeni madde eski haline kesinlikle döndürülememektedir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında

A şıkkında kağıdın yanması sonucu ortaya çıkan külü incelediğimizde külden tekrar kağıt elde etmemizin mümkün olmayacağını görebiliriz. O halde A şıkkı  kimyasal değişimdir.

B şıkkını incelediğimizde süt kullanarak yeni bir madde olan peynirin elde edildiğini görebiliriz. Aynı şekilde peyniri işlemden geçirerek tekrar süt elde edemeyeceğimizde ortadadır. O halde B şıkkı kimyasal değişimdir.

C şıkkı da aynı şekilde gıdaların sindirilerek değişime uğramış olması kimyasal değişimdir.

D şıkkı suyun elektrolizi akım kullanarak suyu bileşenlere ayırmak yani sudan oksijen ve hidrojen elde etme işlemidir. Dolayısı ile bu da kimyasal bir değişmedir.

Ancak E şıkkını incelediğimizde tuzlu sudan su elde etmek için yapılan işlem suyun buharlaştırılmasıdır. Bildiğiniz gibi donma, erime ve buharlaşma gibi işlemlerde ortaya yeni bir madde çıkmamaktadır. Verilen örnekte de tuz hep aynı olup süreçte bir değişime uğramamıştır. Dolayısı ile Tuzlu sudan tuz eldesi fiziksel bir değişimdir. Doğru seçeneğimiz E şıkkı Tuzlu sudan tuz eldesi olacaktır.


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,827 soru

12,933 cevap...