Diğer Sağlık Sorularınız kategorisinde tarafından
Tembel gelin hastalığı nedir? Tembel gelin hastalığı belirtileri nelerdir?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Tembel gelin hastalığı

Tembel gelin hastalığının, yorgun gelin hastalığı ve haşimato gibi halk dilinde bir çok ismi bulunmaktadır. Ancak tıp literatüründe Hashimoto tiroiditi olarak yer almaktadır. Peki hashimoto hastalığı nedir, hashimoto hastalığı tedavisi nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

Tembel gelin hastalığı vücudumuzun koruma sisteminin tiroid hücrelerine saldırmaya başladığı bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre çok daha fazladır. Tembel gelin hastalığı genellikle 45 ile 65 yaşları arasında görülmektedir.

image

Tembel gelin hastalığı belirtileri

Tembel gelin hastalığının belirtileri daha çok tiroid yetmezliği gelişmeye başladığında ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler saç dökülmesi, kabızlık, adet bozukluğu, yüzde ve elde şişme, kilo alma ve en hastalığa ismini veren yorgunluk, halsizlik.

Tembel gelin hastalığı tedavisi

Tembel gelin hastalığı tedavisi günlük olarak alınan tiroksin ile yapılmaktadır. Dolaşım sisteminde bulunan thyroxine seviyesini hızlı bir şekilde artırmak amacı ile hastaya thryoxine liothronine'in sodyum tuzu verilmektedir. Süreçte kesinlikle iyotlu tuz tüketilmemesi gerekmektedir. Böyle bir şüpheniz var ise mutlaka endokrin uzmanına başvuranız gerekmektedir.


İlgili sorular

1 cevap
21, Mayıs Diğer Sağlık Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
1 cevap
25, Kasım, 2020 Genel Sorularınız kategorisinde Kafam Karıştı tarafından soruldu
1 cevap
1 cevap
11, Eylül Diğer Sağlık Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,463 soru

12,564 cevap...