Genel Sorularınız kategorisinde tarafından
Çin seddi kaç kilometre uzunluğundadır? Çin seddi uzunluğu ne kadar?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Çin seddi kaç kilometre uzunluğundadır?

Muhtemelen çin seddi uzunluğu kaç km, çin seddi'nin uzunluğu ne kadar sorularını internette araştırdığınızda karşınıza birbiri ile alakası olmayan farklı farklı sonuçlar çıktı. Hatta google sonuçlarında Google'ın kendi cevabında dahi 21.196 km sonucunu görebilmektesiniz. Ancak bu cevabın doğru olması imkansız. Şöyle ki Türkiye ile Çin arası 6.616 km dir. Google'ın cevabını doğru kabul edersek çin seddi çinde başlayarak okyanuslar boyunca devam edip duruyor olacaktı. Dünyanın çevresi dahi 40.075 km dir. 

Dünyanın en uzun savunma duvarı olan Çin Seddi, Çin'in kuzeybatı bölgesi boyunca devam etmektedir. Çin Seddi'nin kalıntıları Po Hay körfezi kıyılarından başlamaktadır. Pekin bölgesinin kuzey tarafından geçerek batıya yönelmekte ve Huang-Ho nehrini ikiye bölüp güneybatı yönüne uzanır. Son olarak Gobi Çölü'nün güney tarafından batı tarafından yönelerek devam eder. Seddin yıkılmış olan bölümleri ile birlikte uzunluğu 8851.8 kilometre olup bugün ayakta duran kısım ise Ming Hanedanı döneminden kalmakta olan 2.500 kilometrelik bölümdür.

image

Yukarıdaki resim Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Kültürel Miraslar İdaresi web sitesinden alınmış olup Çin Seddi'nin Çin resmi kaynaklarına göre bile 8851.8 kilometre uzunluğunda olduğunu görebilirsiniz.


İlgili sorular

1 cevap
21, Aralık, 2020 Matematik Soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
1 cevap
19, Temmuz Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,998 soru

13,104 cevap...