Genel Sorularınız kategorisinde tarafından

Arkadaşlar merhaba ne yazık ki çocuğuma kitap okutamıyorum, çocuğum kitap okumayı neden sevmiyor bilmiyorum. Çocuğuma kitap okumayı nasıl sevdirebilirim, çocuğuma kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırabilirim konusunda destek olabilir misiniz? Acaba zamanla ilgili bir sıkıntı mı yaşıyorum diye düşünüyorum bir yandan da. Çocuğuma ne zaman kitap okumalıyım?

3 Cevaplar

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Sorularınızı ilettiğimiz Birannedogdu ve Çok Bilindik Kadın Hikayeleri bloglarının yazarı Nehir Turan'ın edebiyat ve çocuk psikolojisi eğitimlerine ve çocuklarıyla ilgili tecrübelerine dayanarak verdiği yanıtların videosu konumuza eklenmiştir. Video içerisinde tavsiye ettiğimiz gergedanlar krep yemez kitap incelemesi ve yorumlarını da bulabilirsiniz.



+2 oy
tarafından

Çocuğun kitap okuması için ne yapmalı, çocuğa okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır, çocuğa okuma nasıl sevdirilir :

Aynı zamanda çocuğumun kitap okuması için dua okuyabilirsiniz de.

Rad süresi : Yaramaz olan çocuğun üzerine okunduğunda çocuğunuzun sakinleşmesinde faydalı olacağı ümit edilmektedir. Dolayısı ile kitap okumasını da destekleyecektir.

Ayrıca günde 70 kere "Estağfirullahe innehu kane gaffara" okuyarak evlatlarınızın hayırlı bir birey olmasını da sağlayabilirsiniz. Bu da dolayısı ile kitap okumasını destekleyecektir.

+2 oy
tarafından
Videoyu izlemedim ama kendim şöyle bir yol izliyorum. Zeynep küçükken ona kitap okumaya başladım açıkçası.  Okula başlayıp okuma öğrendikten sonra kısa ve keyifli hikaye kitapları alarak teşvik etmeye çalıştım. Bu arada bende kitap okuduğum için oda ayrı bir teşvik noktası oldu. İkinci sınıftan itibaren beraber kitap okumaya başladık. Bir bölüm o bir bölüm en şeklinde geçen sene 4-5 kitap okuduk. Bu sene daha fazla beraber okumayı düşünüyorum. Zaman zaman kitap okurken ona kitap okunmanı kazandıracağı farkındalıkları de anlatarak teşvik etmeye çalıyorum. Anne babalar çocuklarına kitap oku diyorlar ama maalesef kendileri kitap okumuyorlar. Benim kitap okuma serüvenim de ağabeyim üniversiteyi kazanıp eve kitaplar girmesi ile başlamıştı. Herkesin önünde iyi bir örnek olursa bu iş daha kolay olur. Ülke olarak okuyan, okuduklarını süzgeçten geçiren, farklı düşünceler ile empati kurmayı başaran en azından o görüşlere katılmasa bile onların bakış açısını öğrenmeye çalışan farklılıklar ile birlikte yaşamaya daha tahammülü insanları yetiştirmeye ihtiyacımız var.

İlgili sorular

1 cevap
25, Temmuz Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
1 cevap
30, Haziran Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap



...