Teknoloji ve Yaşam kategorisinde tarafından
Ev internetim çok yavaş nasıl hızlandırabilirim? internet yavaşlığı modemden kaynaklanır mı? internet hız problemi nasıl çözülür internetim çok yavaş ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok mutlu olurum. 

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Öncelikle internetinizin yavaş olmasının nedeni sayamayacağımız kadar nedenden kaynaklanabilir. Bu sorunların içerisinde modeminizde dahildir. Sorunun çözümü detaylı bir inceleme gerektirmektedir. Ancak sizin interneti hızlandırmak için ne yapılabilir sorunuza cevap olması adına interneti hızlandırmanın yollarından bir kaç tanesini aktarmak isterim.

interneti hızlandırmak için yapılması gerekenlerin başında  kullandığımız internet kabloları geliyor. İnternete bağlandığımız kabloların ( Ethernet kablosu) üzerinde cat5, cat6, cat7, cat8 gibi ibareler bulunur. Bu ibareler kablo veri hızını temsil ederler.  Özet olarak sondaki rakam arttıkça kablo o kadar kalitelidir.

image

Hangi ethernet kablosunu almalıyım? En iyi ethernet kablosu hangisi? Cat6 vs Cat7 vs Cat8 Kablo Karşılaştırması

Cat6 ve Cat7 karşılaştırmasında, iletim frekansı ve kablo uzunluğu, dikkate alınması gereken iki önemli faktördür. Yukarıdaki girişten itibaren, Cat6 kablosu 250 MHz'e kadar performans sunarken, Cat7 kablosu 600 MHz'e kadar iletim frekansı için derecelendirilmiştir. Cat6 ağ kablosunun maksimum kablo uzunluğu 1 Gbps ile 100 m iken, Cat7 10 Gbps ile 100 m'dir. 

Cat6 ve Cat7 kablo fiyatlarına gelince, aynı şartlar altında karşılaştırıldıklarında Cat7 kablo, Cat6 kablodan daha pahalıdır. Her ikisini de karşılayamazsanız, o zaman Cat5e 10G ağı için de iyi bir seçim olacaktır. 

Bu arada, dayanıklılık Cat6'ya karşı Cat7'ye göre de farklılık gösterir. Cat6 kablosu yaklaşık 10 yıllık bir ömre sahipken, Cat7 kablosu yaklaşık 15 yıllık bir süreye sahiptir. 

Cat7 vs Cat8

Cat7 ve Cat8 karşılaştırmasında, iletim frekansı ve kablo uzunluğu da büyük öneme sahiptir. Cat7 kablosu 600 MHz'e kadar performans sunarken, Cat8 kablosu 2000 MHz'e kadar sunar. Cat7 ağ kablosunun maksimum kablo uzunluğu 10 Gbps ile 100 m iken, Cat8 25 Gbps veya 40 Gbps ile 30 m'dir. 

Cat7'den Cat8'e kablo fiyatı gelince, Cat8 kablo önceki Ethernet kablolarından farklı benzersiz özelliği için daha pahalıdır.


Bilgisayarda interneti nasıl hızlandırabilirim?
Ethernet kablonuzu değiştirmenize rağmen hız sizi hala mutlu etmiyorsa ethernet kartınızı kontrol etmenizi öneririm. Ethernet kartı bilgisayarın internete bağlanmasını sağlayan donanımdır ve hız konusunda çok önemlidir. Ethernet kartınızın üzerindeki model numarasını google üzerinden arayarak özelliklerini kontrol edin. Şayet gigabit bir ethernet kartınız yok ise kesinlikle değiştirmenizi öneririm.

Gigabit ethernet nedir? Gigabit ethernet, fast ethernet farkı nedir?
Ağ bağlantıları için kullandığımız 10 Mbps (10 Base -T) Ethernet ve 100 Mbps (100 Base -T) ve Fast Ethernetin genişletilmiş halidir. Kısaca Gigabit Ethenet, Ethernet’ten 100 kat, Fast Ethernet’ten 10 kat, Ethernet’ten de 100 kat hızlıdır. (Mbps açılımı, mbps kelime anlamı nedir : Mega Bits Per Second : Saniyede aktarılan veri sayısının megabit cinsinden ifade edilmesidir. İnternet hızı için kullanılan hız birimidir. 1 saniye içerisinde kaç mbps veri aktarıldığını gösterir.)

Bu iki değişiklik internet hızınızı gözle görülür şekilde arttıracaktır.
tarafından
daha yeni cat7 almıstım :d

İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,834 soru

12,940 cevap...