Hamilelik, Anne, Bebek Sağlığı Hakkında Sorularınız kategorisinde tarafından

Merhaba 4 aylık bebeğimin kakası iki gündür yeşil renkte oluyor. Misafirliğe gittiğimiz zaman arkadaşların bir veya iki kere oturttuklarını gördüm ve hemen müdahale ettim. Eve geldiğimizde bebeğim çok huzursuzdu. Acaba bebeğim geyrek batması mı oldu? Bebeklerde geyrek batması nasıl anlaşılır? Gerçi ismini tam bilmiyorum doğrusu eyrek batması mı, geğrek batması mı, iye batması mı, eğe batması mı herkes farklı bir kelime kullanıyor. Bebeklerde kaburga batması neden olur? Bebeklerde kakanın yeşil ve sümüksü olması normal midir?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Merhaba,

Aşağıdaki açıklamalar genel bilgi niteliğindedir.

İlk olarak kakanın yeşil renkte olması sarı renge dönüşemeden önce bağırsaktan normalden daha hızlı geçtiğini göstermektedir. Başka bir belirti yoksa bir hastalığa işaret edeceğini düşünmüyorum. Anne sütü içen bebeklerde annenin yediği gıdalar, kullandığı ilaçlarda kaka rengine etki etmektedir. Bunun dışında 3 aydan itibaren bebeklerde artan bir doğrulma isteği normaldir. Onu koltuk altından tutarak ağırlığını azalttığınız sürece bebeğinizin arada sırada oturmasının bir zararı yoktur. Kimi zaman bağırsaklara yerleşen bakterilerde kakanın yeşil ve sümüksü olmasına yol açabilir.

Geyrek batması hakkında genel açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

Bebeklerde geğrek batması nedir, bebeklerde geyrek batması neden olur?

Bu konuda 2 farklı teori  vardır. Birincisi bebeklerde böbreklerin üşütülmesi sonucu böbreklerin ve sırtların ağrımasıyla ortaya çıkan rahatsızlık, ikincisi ise bebek erken oturtulursa kalça kemiği batması olarak düşünülmektedir. Eskilerin anlattığına göre iye yani kaburga kemiklerinin birbirine geçmesiyle aynı anlamda böğür oldu diye bir tabir kullanılır. Bebeklerin çok sık kucağa alınması ve oturtulmaması gereken aylarda (0-6 ay) oturtulunca olur denmektedir. Bu bağlamda bebeklerde Eğe veya iye Kemiğinin Batması, Bebeklerde Eğe veya iye Kemiğinin Batması ve Çözümü soruları oldukça karşımıza çıkmaktadır.

Bebeklerde geyrek batmasının belirtileri nelerdir?

1- Bebeğiniz canı yanar gibi ağlıyor ise,

2- Bebeğiniz bir ayağını çekiyor ise,

3- Bebeğiniz sırt üstü yatmaktan hoşlanmıyor ise,

4- Bebeğiniz ayakta sallanmaktan hoşlanmıyor ise, (Normalde bebeğinizi hiç ayakta sallamamanızı tavsiye ediyoruz. Bu madde sallamaya alıştıktan sonra istemiyor ise anlamındadır. Not : Bebeğinizi ayakta sallamaya alışmak aslında uzun sürecek bir zorluğu kendinize yıkmaktır. Bebeğinizi hiçbir zaman ayakta sallamaz iseniz bu alışkanlığı da doğal olarak oluşmayacaktır.

Kontrol 1:

1- Bebeğinizi çıplak bir şekilde sırtüstü yatırın.

2- Bebeğinizi çapraz bir şekilde sol memesinden göbek deliğine hiza alarak sağ kasığını karışla ölçün.

3- Bebeğinizin sağ memesinden göbek deliğini hizalayarak sol kasığa kadar olan alanı karışla ölçün

4- Ölçüm sonucunda uzun olan tarafın eğe kemiği batmış olabilir.

Kontrol 2:

1- Bebeğinizi bu sefer yüzüstü yatırın.

2- Bebeğinizi çapraz bir şekilde sağ el yumruğuyla sol ayak topuğunu birbirine değdirmeye çalışın. Sakın zorlamayın!

3- Bebeğinizin sol el yumruğuyla sağ ayak topuğunu birbirine doğru çekerek değdirmeye çalışın. Sakın zorlamayın!

4- Değmekte zorluk çekilen taraftaki veya arasında mesafe olan taraftaki bacağın eğe kemiği batmış olabilir.

image 

Bebeklerde geyrek batması nasıl geçer?

Bebeğinize zeytin yağı ile masaj yapın. Masaj anında hafif esneme hareketleri de yapabilirsiniz. Bu masaj onu rahatlatacaktır. Yine de düzelme olmazsa mutlaka doktorunuza danışınız.

Not : Öncelikle bebeğinizin her türlü sorunu için doktoruna veya aile hekiminize danışmanız en sağlıklı sonucu verecektir.


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,834 soru

12,940 cevap...