Hayvanlar Hakkında Sorularınız kategorisinde tarafından
yavru kedim yemek yemiyor ne yapmalıyım? kedim yemek seçiyor diyeceğim ama bilemedim de. kedime yemek yedirmek için ne yapmalıyım? kediler yemek yemeden kaç gün yaşar?

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Öncelikle kediler stres altındayken iştahları azalabilir. Kedinizin yaşadığı ortam bozulduğunda strese girebilir. Bu yaşadığı yer değişimi olduğu gibi kimi zaman eve gelen yeni bir eşya dahi olabilir.  Bu durumlarda en önemli şey ona sevgi gösterip onunla vakit geçirmenizdir.

Bir diğer konuda kedilerinde bizler gibi ağız tadı vardır. Bazıları beyaz et severken bazıları da kırmızı et sevmektedirler. Özellikle yavru kedilerde her gün değişik mama vermeniz onun ileride yemek seçmesini engelleyecek daha geniş bir damak zevki oluşmasını sağlayacaktır. Ancak yetişkin bir kedide bu alışkanlığı oturtmak artık daha zordur. Bu yüzden yetişkin kedilerde hangi tür yemeklere daha çok ilgi gösterdiklerini tespit etmeye çalışın. Sevdiği yiyecekleri yemesini sağlayın.

image

Kedilerde yem değişikliği nasıl yapılır?

Ancak bazen kedinizin yemini değiştirmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda yeni yemini ona alıştırarak vermeniz gerekir. Yeni aldığınız yemi kedinin daha önceden yediği ve sevdiği yem ile karıştırarak veriniz. Kediniz tamamen yeni yemine geçinceye kadar yeni yemin miktarını her gün azaltın. Böylece yeni yeme alışmış olacaktır.

Kedilere yem verirken dikkat edilmesi gerekenler:

Çok sorulan sorulardan biri de kediler soğuk yemek yer mi, kediler sıcak yemek yer mi sorularıdır. Öncelikle kedilere kesinlikle buzdolabından çıkardığınız ya da soğuk yemekler vermeyin. Çünkü kediler soğuk yemek yemekten hiç hoşlanmazlar. Yemlerinin ısısını kendi avlamış gibi vücut ısısına yakın, oda sıcaklığında severler. Açılmış bir yem buzdolabında beklemişse kedinize vermeden önce yemeğin oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Kediniz bazen yemek yemeyi reddettiğinde bu taktiği kullanabilir yiyeceğini 36 dereceye ısıtarak verdiğinizde iştahının artmasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak kedilerinizin beslenme kaplarını her zaman temiz tutun. Bayat gıdaların kokusunu kediniz hemen algılayacak ve yemekten uzak duracaktır.


İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

11,536 soru

11,633 cevap...