Hamilelik, Anne, Bebek Sağlığı Hakkında Sorularınız kategorisinde tarafından
Allah nasip ederse önümüzdeki aylarda bebeğimiz dünyaya gelecek. yatak seçiminde nelere dikkat etmemiz gerekli? Bebek yatağı pamuk mu sünger mi visko mu olmalı? Yenidoğan bebek yatağı nasıl olmalı?

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap
image


Öncelikli hayırlısı olsun ve Allah analı babalı büyütsün.

Alırken mutlaka doğal malzemelerden yapılmış olmasına özen göstererek mümkünse ahşap malzemeleri tercih edin. Karyolanın boyasının civa ve kurşun içermemesi çok önemlidir.

Karyolanın parmaklık aralığı bebeğin başının ve vücudunun geçmeyeceği şekilde olması çok önemlidir.

Bebeğinizi yatırırken kesinlikle yastık kullanmayınız.

Yatacağı yatağa gelirsek visco, pamuk veya yün yataklar bebeklerin omurga gelişimi için sakıncalıdır. Bu yatakların hafızası vardır, bebeğin vücudunun şeklini alır, yani yattığı yer çöker. Amerikan Pediatri Akademisi'nin bebek yatağına dair önerileri çok net. Bebeğin uyuyacağı yatak sert sünger olmalı (32-36 numara), bazı çocuk hekimleri bebek yatağının baş tarafının yükseltilmesini öneriyorlar, bu da kesinlikle önerilmiyor, bebek düz bir yatakta yatmalı. Sadece ileri derecede reflüsü olan ve reflüsü bir hekim tarafından tanı almış bebeklere doktor önerisi ile 30 derece eğimli yatak kullandırılıyor. Bebek yatağında yastık, yorgan, battaniye hiçbir şey olmamalı. Uyuduğu odanın sıcaklığı 21-23 derece olmalı, ya hava şartlarına göre giydirmelisiniz veya uyku tulumu ile yatırmalısınız. Yüzükoyun değil, yan değil, kesinlikle sırt üstü pozisyonda yatmalı. Ayrıca visco, pamuk ve yün yataklarda bebek içine gömülüp kalıyor, başını oynatmaya ve dönmeye başladığında boğulma tehlikesi oluşuyor, bu yataklar bebeğin hareketlerini kısıtlıyor ve istediği gibi hareket edemiyorlar. Bu konuda çelişkiye düşenler Amerikan Pediatri Akademisi'nin uyku konusundaki yazılarını okumalarını öneriyoruz.


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,459 soru

12,560 cevap...