Kimya Soruları kategorisinde tarafından
deniz neden mavi görünür kısaca özetini paylaşırsanız sevinirim. Bir de su neden su neden renksiz ve tatsızdır? Son olarak su nasıl buza dönüşür?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Deniz neden mavidir?

Denizin mavi gözükmesi su moleküllerinin ışığı emme ve yansıtma özelliklerine bağlıdır. Beyaz ışık dediğimiz güneş ışığında aslında bütün renkler mevcuttur. Deniz suyu molekülleri aynen atmosferde olduğu gibi, bu ışığın dağılımındaki kırmızı tarafındakileri emerler, mor tarafındakileri yansıtırlar. Deniz de bu sebeple mavi renkte gözükmektedir.

Su neden renksiz ve tatsızdır?

Tüm renkleri oluşturan beyaz ışığın etkisinden dolayı tüm sıvı maddeler özünde renksizdir. Suyun tadına gelecek olursak suyun aslında bir tadı vardır ancak tadı bizim tat alma eşiğimizin altında kalmaktadır. Nasıl bazı sesleri duyamıyorsak bu da benzer bir durumdur.

Su nasıl buza dönüşür?

Maddenin katı, sıvı ve gaz halleri değişebilmektedir. Aynı madde farklı fiziksel özelliklerde bulunabilir. Maddeler ısı alarak sıvı ve gaz haline geçebilmektedirler. Gazlar da ısı vererek katı ve sıvı hale dönüşebilirler. Suyun buza dönüşmesi bir fiziksel değişimdir.

Fiziksel değişim hakkında detaylı bilgi almak için https://www.bulabilirim.com/799/kimyasal-ve-fiziksel-degisimi-ornek-vererek-aciklayin linkini inceleyebilirsiniz.İlgili sorular

1 cevap
28, Mart, 2021 Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

16,573 soru

16,751 cevap...