Din ile ilgili Sorular ve Cevapları kategorisinde tarafından
Her sabah evden çıkarken okunacak dua hangisidir? Akşam eve girerken okunacak dua hangisidir?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Peygamberimiz SAV (Sallallâhu aleyhi ve sellem. Anlamı: Allah'ın selamı onun üzerine olsun. Arapça yazılışı: صلى الله عليه و سلم) tavsiyesi:

Evinizden çıkar iken 2 rekât namaz kılın, sizi kötü bir yere gitmekten korur, evinize girdiğiniz zaman 2 rekât namaz kılın, sizi kötü bir yere girmekten korur” buyurmuşlardır. (Nevevî, el-Ezkâr, 24 vd.)

Evden çıkarken hangi dua okunur?

“Allahümme inni es’elüke hayrel mevleci ve hayre’l mahreci, bismillahi velecna ve ala’llahi rabbena tevekkelna”

Duanın Manası: “Allah’ım, Senden evimize hayır ile girip hayır ile çıkmamı istiyorum. Allah’ın adı ile girer, Allah’ın adı ile çıkarız. Rabbimiz Allah’a tevekkül ederiz.”

Evden çıkarken hangi dua okunmalı sorusuna verilen en çok yanıtlardan biri de Ayetel Kürsi Duasıdır.

Ayetel Kürsi Duası Arapça Yazılışı:

image

Ayetel Kürsi Duası Türkçe Okunuşu:

“Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

“Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.” (Bakara suresinin 255 ayeti.)

Ayetel Kürsi Duası Türkçe Anlamı Kısaca  :

Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla.

“Allah kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur. Onu ne bir uyuklama tutabilir ne de uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey ona aittir. İzni olmaksızın onun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilmektedir. Onlar onun bilgisinden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. Onun kürsüsü bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmedendir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek ona güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.” (Bakara suresinin 255 ayeti)İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

13,887 soru

14,011 cevap...