Kimya Soruları kategorisinde tarafından
iyonik bağlar hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

iyonik bağlar hakkında bilgi kısaca:

İyonlar, pozitif veya negatif yükler taşımakta olan atomlar veya atom gruplarıdır. Bir atom normal durumlarda elektriksel olarak yüksüz bulunmaktadır. Ancak herhangi bir olay sonucunda bu eşitlik bozulur ve atom pozitif veya negatif elektrikle yüklenmesi durumunda, atom iyon hale geçmiş olur. 

Herhangi bir sebep sonucunda elektriksel olarak yüklenen metal ve ametal atomları birbirine yaklaştırılması durumunda ametal atomları, metal atomlarının değerlik elektronlarının birazını veya tümünü kendine doğru çekmektedir. Yani metal atomlarından, ametal atomlarına elektron aktarılmaktadır. Ametal atomları elektron kazanması nedeni ile, metal atomları kaybetmesi nedeniyle zıt yüklü iyonlar oluşmaktadır. Oluşan bu iyonlar arasında bulunan bağ kurma durumuna iyonik bağ demekteyiz.

iyonik bağ örnekleri nelerdir?

İyonik bağ durumuna en güzel örnek soframızda kullandığımız tuzdur. Sodyum klorür oluşturmak amacıyla klor ve sodyum atomları bir araya getirildiğinde, her sodyum atomunun bir değerlik elektronu bir klor atomunun değerlik elektron katmanına aktarması sonucu iyonik bağ kurumaktadır.


İlgili sorular

1 cevap
31, Aralık, 2020 Kimya Soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
7, Mart Biyoloji Soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
6, Mart Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,834 soru

12,940 cevap...