Kimya Soruları kategorisinde tarafından

Kimya dersim için karışım nedir kısaca özet olarak anlatmanız mümkün müdür? Karışımlar kaça ayrılır sınıflandırılması nedir? Karışımlar konu anlatımını yaparsanız çok sevinirim.


1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

iki veya daha fazla maddenin kimyasal özelliklerini hiçbir şekilde kaybetmeden oluşturdukları fiziksel sistemlere karışım denir. Karışımı oluşturan maddelerin her birine ise bileşen denir.

Karışımı oluşturan maddeler karışım içinde dağılma şekillerine göre homojen karışım ve heterojen karışım olmak üzere ikiye ayrılır.

Homojen Karışım ne demek kısaca anlatın, homojen karışım nedir örneklerle açıklayınız derseniz : Tuzlu su, şekerli su, alkol – su, gazoz, çay, soda, kolonya, ter, sirke ve hava gibi birbiri içinde her bölümü eşit şekilde dağılmış olan karışımlara homojen karışım denir. Homojen karışımlara aynı zamanda çözelti de denmektedir.

Heterojen Karışım nedir tanımlayarak örnek veriniz : Sis, duman, su – yağ karışımı, su – benzin, ayran, süt, toprak karışımı gibi karışımlar ise her bölümünde eşit dağılmaması nedeni ile heterojen karışım olarak tanımlanır. Heterojen karışımlar süspansiyon, emülsiyon, aerosol ve koloit vb. olmak üzere dört gruba ayrılır.


Süspansiyon, emülsiyon, aerosol ve koloit hakkında detaylı bilgi için :
https://www.bulabilirim.com/573/heterojen-karisimlar-kaca-ayrilir-heterojen-karisim-ornek-veriniz

İlgili sorular

1 cevap
7, Mart Kimya Soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
7, Mart Biyoloji Soruları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
6, Mart Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12871 soru

12963 cevap...