Hukuk ve Sigorta Alanındaki Sorularınız kategorisinde tarafından
Her ay düzenli bir birikim yapmaktayım. Ancak kafama bazı takılan sorular var. Bu şekilde düzenli yatırım yaparsam Bireysel emeklilik sisteminden 10 yıl sonra ne kadar para alırım?

2 Cevaplar

0 oy
tarafından
image

Bireysel emeklilik sisteminde şu kadar yıl sonra bu kadar para alırsınız diyenlere güvenmeyin uzak durun. Sistemi asla kötülemiyoruz ancak bu tür vaatleri gerçekçi bulmuyoruz. "Her ay köşeye bir çeyrek atsam zaten benim param şu kadar olur" diyen insanlar var ya? İşte onların söylediği ama hiçbir zaman yapmadığını bireysel emeklilik sisteminde düzenli uygular, yatırdığınız parayı altına endeksler üzerine bir de devlet katkısı aldığınızı düşünürseniz başka bir şey düşünmeye de gerek kalmaz aslında.

Ancak ben anlamam illa bana bir similasyon verin, ban kaç param olduğunu bilmek istiyorum derseniz aşağıdaki bireysel emeklilik muhtemel birikim hesaplama aracını kullanarak ortalama bir hesaplama yapabilirsiniz. Bireysel emeklilik getiri hesaplama formülünü otomatik yapmaktadır.

emeklilik.egm.org.tr/mba-birikim


+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap
10 yıl sonra ne kadar alabileceğiniz aslında seçeceğiniz fonlarla da alakalı. Mesela paranızı altın fonuna endekslediniz. Bireysel emeklilik altın fonu nasıl hesaplanır diye düşündüğünüzde tabi ki altın yükselirse yükselir, düşerse düşecektir. Dolayısı ile 10 yıl sonunda altın kuru ne olduysa paranızda o olacaktır. Aynı şekilde borsaya endekslediğiniz zaman borsayla doğru orantılı olarak paranız yükselecek ya da alçalacaktır. Bireysel emeklilikte fon seçimi çok önemlidir. Birinin sizi arayarak yönlendirmesinden ziyade kendiniz arada bir ilgilenmelisiniz. Bu para sizin paranız başkasının değil dolayısı ile ilgilenecek olanda sizlersiniz. Bireysel emeklilik fon değişikliği önerisi, tavsiyesi isterseniz size tavsiye veya öneri veremem ancak kendi uyguladığım yöntemi söyleyebilirim. uzun vadeli bir yatırım aracı olduğunu düşünürsek benim kendi düşüncem borsa çöktüğü dibe vurduğu zamanlarda koşulsuz fonların hepsini borsaya endekslemek. Borsa yükseldiği zaman faizler yüksek ise faiz kazandıran enstrümanlar faizler düşük ise altına endekslemek mantıklıdır. Ben bu yöntem sayesinde güzel kazançlar sağladım. 

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,967 soru

13,073 cevap...