Din ile ilgili Sorular ve Cevapları kategorisinde tarafından
Bir yerde böyle bir yazı buldum doğru mudur acaba?

Hiçbir insan siyah gözlü olamaz. Yalnızca Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ( S.A.V) in gözünün rengi siyahtır. Bunun dışında sadece yeni doğmuş bebeklerde siyah göz olabilir. O da sonradan siyaha çok yakın olan koyu kahverengine dönüşür. Örnek vermek gerekirse ben doğduğumda siyah gözlü olarak dünyaya geldim. Ancak şimdi bana zeytin gözlü diyorlar çünkü göz rengimin siyah renkten farkı bir yanı yok denecek kadar az olsa da aslında koyu kahverengi.

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

İnsanların göz rengini, iriste bulunmakta olan pigmentlerin melanin yoğunluğu belirlemektedir. Kahverengi gözlü insanlarda renk yoğunluğu açık ve koyu kahverengi arasındadır. İrisin farklı renklerde (mavi, yeşil veya ela) gözükmesi genetik mutasyonlar sonucunda olmaktadır.

Siyah renginde bir pigment veya genetik bir mutasyon olmaması nedeni ile bir insanın siyah gözlü olması bilimsel anlamda mümkün değildir.

Göz rengi siyah renk gözüken kişilerin gerçekte gözlerinin rengi kahverenginin en koyu tonu olmakta ve yeterli ışık olmadığı alanlarda siyah algısı oluşabilmektedir.

Bu bilgilerin çerçevesinde, Hz. Muhammed'in gözlerinin siyah olması bilimsel dayanakları olmayan bir iddiadır. Ancak genel olarak internette araştırıldığında göz renginin siyah olduğu yazılmaktadır.


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,834 soru

12,940 cevap...