Hayvanlar Hakkında Sorularınız kategorisinde tarafından
Kuşlar soğuk havalarda neden tüylerini kabartırlar? Aslında sorum hem tüm kuşlar için hem kendi muhabbet kuşum için. Muhabbet kuşu tüyleri neden kabarır? Arkadaşım bunu ısı yalıtımı ile akalı olduğunu söyledi ama kuşların tüylerini kabartması nasıl ısı yalıtımı yapılır?

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Soğuk havada kuşlar tüylerini neden kabartır? Kuşlar soğukta neden tüylerini kabartır?

Kuşlar tüylerini soğuk havalarda kendilerini ısıtabilmek amacı ile kabartmaktadırlar. Bu yolla soğuk havanın vücutlarına girmesine engel olurlar. Kuşların tüylerini kabartması sonucu tüylerin arasına hava dolar. Hava da bildiğiniz gibi iyi bir iletken değil, hatta yalıtkandır denilebilir. Bunun nedeni havayı oluşturan taneciklerin arasındaki boşluk miktarının çok fazla olmasıdır. Bu boşluk miktarının fazla olması nedeni ile de havayı oluşturan tanecikler arasındaki ısı iletimi çok yavaş gerçekleşmektedir.  Bu sayede de kuşlar tüylerini kabartıp, tüylerinin içerisine havayı hapsederek soğuk havanın içeriye, sıcak havanın ise dışarıya çıkmasını engel olurlar. 

image

Muhabbet kuşu tüylerini neden kabartır sorunuzun yanıtı da aynı durumudur.  Muhabbet kuşu tüylerini kabartması ve uyuyor olmasının nedeni de budur. Uyurken kendi ısılarını korurlar. Sıcak havalarda ise tüylerini vücutlarına yapıştırarak tüylerinin arasındaki havayı boşaltarak vücutlarının serin kalmasını sağlamaktadırlar. Evlerimizdeki pencerelerde çift cam kullanılması da benzer bir duruma örnektir. Her iki camın arasında bulunan hava ısı yalıtımı sağlamaktadır. Yukarıda açıklamalar ile aslında kuşlar soğuk havada vücut sıcaklığını nasıl korur sorusunu da yanıtlamış olduk.


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,463 soru

12,564 cevap...