Hayvanlar Hakkında Sorularınız kategorisinde tarafından
Timsah suyun altında ne kadar kalır? Yani balık gibi suyun altında sürekli kalabilmekte midirler yoksa timsahların arada bir suyun üstüne çıkarak nefes almaları gerekiyor mu?

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Timsahlar, sıcak bölgelerde bataklıkların ve suların kenarlarında hayatını sürdüren vücudunun üst kemiksi pullarla örtülü sürüngenlerdir. Çeneleri güçlü dişlerle bezenmiştir ve çok kuvvetlidir. Sadece üst çeneleri açılabilmektedir. Başlarının üst kısmında burunları, gözleri ve kulakları yer almaktadır. Bu sayede suda yüzdükleri sırada rahat bir şekilde etraflarını görebilir, işitebilir ve solunum yapabilmektedirler. Karada vücutlarını çok zor bir şekilde taşıyor olmalarına rağmen, suda çok iyi bir yüzücüdürler. Gündüzleri vakitlerini dinlenerek geçirirken, genellikle gece avlanmaktadırlar. Renk körü olmalarına rağmen gözbebeklerinin yapıları dikey olması sebebi ile geceleri çok iyi bir görüşe sahiptirler.

image

Timsahların solungaçları ya da sularda hayatını sürdüren diğer hayvanlar gibi deri solunumları mevcut değildir. Timsahlar suyun altında iken kanlarında depolamış oldukları oksijen stoklarını yaklaşık olarak iki saat boyunca kullanabilmektedirler. Dolayısı ile suyun altında iki saatten fazla kalamazlar.


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,886 soru

12,992 cevap...