Genel Sorularınız kategorisinde tarafından
Termosu bulan kişi kimdir? Termosu kim buldu?

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Termos nedir ne işe yarar?

Yalıtım maddesi ile kaplanmış olup içine konulan sıvıları soğuk ya da sıcak kalmasını sağlayan kaplara termos demekteyiz.

image

Termosu kim icat etti?

Termosu 1892 tarihinde İskoç kimyager Sir James Dewar tarafından bulunmuştur. 1890’lı yıllarda Sir James Dewar, endüstriyel alanlarda kullanılmak üzere sıvı oksijen üreten bir makineyi tasarlar.  Ancak 1890 lı yıllarda kullanılmakta olan kaplar ısıyı yeterince koruyamamaktadır. Bu durum üzerine Sir James Dewar iç içe geçmiş 2 şişeden oluşmakta olan yeni bir tasarım geliştirir. Şişlerin arasına vakumlu bir boşluk bırakması sayesinde günümüz yalıtımlı camlarda olduğu gibi bir yalıtım elde eder. Son olarakta; içte bulunan şişeyi yansıtıcı malzeme ile kaplaması sayesinde ısının radyasyon yoluyla kaçışının önüne geçmiş olur. Özetle olarak ısı kaybına yol açmakta olan üç temel faktörü büyük ölçüde engellemiş olur. Bu sayede Sir James Dewar, sıvı oksijeni istenilen termik durumda saklanmasını sağlamış olur.

Ancak maalesef Sir James Dewar yoğun çalışma temposunda icadının patentini almayı atlar. İşte bu nedenle günümüzde ısıyı koruyan kaplara Dewar yerine Termos demekteyiz.

Bu icat sayesinde büyük ticari başarı kazanacağını anlayan Reinhold Burger, Termos isminde bir şirket kurarak, Sir James Dewar’ın icat ettiği şişelerin üretimine başlar. Sir James Dewar, buluşunun izinsiz kullanılması nedeni ile dava açtıysa da bu davayı kaybeder.

İlgili sorular

1 cevap
1 cevap
28, Nisan Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
1, Mart Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
24, Şubat Genel Sorularınız kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

11,550 soru

11,647 cevap...