Teknoloji ve Yaşam kategorisinde tarafından
Merhaba,

Bilgisayar toplamaya çalışıyorum ancak ram seçimi yaparken ram özelliklerinde cl değeri diye bir değer ile karşılaştım. ram cl değeri nedir? ram cl değeri önemli mi? Önemli ise ram cl değeri kaç olmalı? Yani cl değerinin yüksek olması mı daha iyi yoksa cl değerinin düşük olması mı daha iyidir? Hangisini seçmeliyim?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Ram deki cl değeri nedir?

RAM (Random Access Memory) belleklerin özellikler kısmında bulunan CL değeri (Cas Latency  ya da Column Address Strobe Latency ) gecikme zamanı anlamında gelmektedir. Özet olarak RAM’e bir isteğin geldiği andan itibaren isteğin sonuçlandığı ana kadar geçen süre olarak anlatabiliriz. 

RAM’ler MHz yani Megahertz değeriyle ters orantılıdır. Yani en yüksek MHz değeri ve en düşük CL değeri en iyi performansı veren RAM demektir.

Verdiğimiz bilgi doğrultusunda aşağıda bulunan tabloyu inceleyelim. Alacak olduğunuz RAM e ait CL ve MHz değerlerine karşılık gelen tablodaki değer ne derece düşük ise RAM iniz o kadar hızlı çalışacaktır.

image

Şimdi iki farklı RAM’in özelliklerini beraber inceleyelim.

1. RAM: 5600 MHz ve CL 24 değerini sahip olsun

2. RAM: 2133 MHz ve CL 7 değerine sahip olsun.

Sizce hangi RAM daha hızlı?

Hemen tablomuza göz atalım. 1 numaralı RAM’e karşılık gelen değer 8.57 iken 2 numaralı RAM’e karşılık gelen değer 6.56 dır. Bu durumda 2 numaralı RAM 1 numaralı RAM’e göre çok daha iyi performans sergileyecektir.

RAM CL değeri farklı olursa ne olur?

Anakartınızın desteklemediği CL ve MHz değerine sahip bir RAM alırsanız RAM i kullanamayabilirsiniz. Bu nedenle ilk yapmanız gereken anakartınızın marka ve modelini öğrenerek resmi sitesinden anakartınızın hangi CL ve MHz değerlerine sahip RAM’i desteklediğinizi öğrenmeniz gerekmektedir.


İlgili sorular

1 cevap
21, Haziran Teknoloji ve Yaşam kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
27, Haziran Teknoloji ve Yaşam kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
19, Haziran Teknoloji ve Yaşam kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
7, Haziran Teknoloji ve Yaşam kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
1, Mayıs Teknoloji ve Yaşam kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,967 soru

13,073 cevap...