Fizik Soruları kategorisinde tarafından
Toriçelli deneyini etkileyen faktörler nelerdir? Toriçelli deneyi nelere bağlıdır?

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Toriçelli deneyi sıvı yüksekliği etkileyen faktörler

Torriçelli deneyinde sıvı yoğunluğunu etkileyen faktörler ortam sıcaklığı, sıvı cinsi, yükseklik ve ortamdaki nem miktarı olmak üzere 4 tanedir.

Ortam Sıcaklığı: Sıcak değeri yükseldikçe cıva yüksekliği de artacaktır. Dolayısı ile sıcaklık değeri ile kaptaki sıvı yüksekliği yani h olarak ifade ettiğimiz değer doğru orantılıdır.

Sıvı Cinsi: Kullanılan sıvının cinsi değiştirildiği zaman özkütle de değişmektedir. Bu özkütle farkından dolayı da kullanılan sıvıya göre sıvı yüksekliği değişecektir.

Yükseklik: Deneyin yapılmakta bulunduğu ortamın deniz seviyesinden ne derece yüksekte olduğu kap içerisinde bulunan sıvının yüksekliğini etkilemektedir. Deniz seviyesinden daha yüksek bir yerde kabın içerisinde bulunan sıvının yüksekliği azalacaktır.

Ortamdaki Nem Miktarı: Ortamdaki nem oranı ile sıvı yüksekliği doğru orantılıdır. Nem oranı arttıkça sıvı yüksekliği de artacaktır.

Toriçelli deneyi hakkında daha fazla bilgi için https://www.bulabilirim.com/2498/toricelli-deneyinde-civa-yerine-su-kullanilsaydi-ne-olurdu linkini inceleyebilirsiniz.


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,886 soru

12,992 cevap...