Coğrafya Soruları kategorisinde tarafından
Antimeridyen hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Bir de örnek anti meridyen soruları ve cevaplarınıda verirseniz sevinirim.

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Antimerdiyen nedir?

Antimeridyen'in diğer adı da Antiboylam'dır. Meridyenler tam daire olarak hazırlanmış (180°) ancak yarım yay olarak numaralandırılmıştır. Her meridyen yayını 180° tamamlayan zıt işaretli antimeridyeni (antiboylam) bulunmaktadır. Ekvator üzerindeki bir meridyen yayıyla o meridyenin antimeridyeni arasında 180° meridyen yayı yani 12 saatlik yerel saat farkı bulunur. Bundan dolayı bir meridyende Güneş doğarken, antimeridyenin de Güneş batar.


Antimeridyen hesaplama formülü

180 - Meridyen = Antimeridyen


Doğuda olan bir yerin yerel saati ileridir. Bu nedenle soruda verilen yerin yerel saati ileri ise zaman farkı çıkarılır, yerel saati geri ise zaman farkı eklenir.


Meridyenler arası saat hesaplama örnek soruları ve cevapları :

Soru :

Türkiye de 33 Doğu meridyeninde yer alan Ankara da yerel saat 03.20 günlerden Pazar'dır. Anti meridyeni saat ve gün kaçtır?

Çözüm :

Bir meridyenin antimeridyeni ile arasındaki fark her zaman 12 saattir. (180 meridyen farkı olduğu için 180 . 4 = 720 dakika bu da 12 saat yapar) Bize Batı meridyeninin saat ve gününü sorduğu için 03.20 den 12 saati çıkartırız. Saat 15.20 olacaktır. Günlerden ise Cumartesi olacaktır.

İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

16,572 soru

16,750 cevap...