Gastronomi ve Mutfak Sanatları kategorisinde tarafından

karpuz meyve mi sebze mi?

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Karpuz meyve mi? Karpuz sebze mi?

Karpuz, kabakgiller ailesinden bir yıllık bir bitki türüdür. Karpuz, ılıman ve sıcak iklimde yetişmektedir. Soğuklardan çok etkilenmesi nedeni ile yetişme sürecinde kesinlikle don tehlikesi olmamalıdır. Tohum halinde ekim sırasında ise toprak sıcaklığı 12 °C’nin üstünde olması gereklidir.

Karpuz kelime olarak Farsçadan dilimiz Türkçe’ye geçmiştir. Mahmud bin Hüseyin bin Muhammed El Kaşgari bilinen ismi ile Kaşgarlı Mahmut'un 1071 senesinde yazmış olduğu Dîvânü Lugati't-Türk ve Ali Şîr Nevaînin yazdığı Muhakemetü'l-Lugateyn de Karpuz kelimesinin Türkçesi Büken olarak ifade edilmektedir.

image

Karpuz meyve midir sebze midir sorunuza gelecek olursak karpuzun içerisinde bulunan çekirdeklerin çiğ olarakta tüketiliyor olması nedeni ile (bazı insanlar karpuzun çekirdeğini sevmemesi nedeni ile ayırmasına karşın birçok insanda çekirdeklerini ayırmadan tüketmektedir.) karpuz meyve sınıfında yer almaktadır. Karpuzun içerisindeki çekirdekler aslında karpuz meyvesinin tohumlarıdır. Karpuz hakkında en çok gelen sorulardan biri de karpuz tropikal meyve mi sorusudur. Karpuz tropikal bir meyve değildir.


İlgili sorular

1 cevap
1 cevap
18, Nisan Gastronomi ve Mutfak Sanatları kategorisinde Sorularım Var tarafından soruldu
1 cevap
1 cevap
1 cevap
Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,460 soru

12,561 cevap...