Genel Sorularınız kategorisinde tarafından
Şubatın 29 çektiği yıllara ne denir? Şubatın 29 çekmesinin nedeni? Şubatın 29 gün olduğu sene bulmacalarda da sıkça karşıma çıkmakta.

1 cevap

+1 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

image

Şubatın 29 çektiği yıllara ne denir? Şubatın 29 çekmesinin nedeni?

Şubat ayının 29 gün sürdüğü yıllara ne denir: Gregoryen takviminde yani Miladî takvimde 365 gün yerine 366 gün olan yıla artık yıl denilmektedir. Bu fazladan bir gün yani artık gün, normal yıllarda 28 günden oluşan şubat ayına 29. günün eklenmesi ile ortaya artık yıl çıkmaktadır. Artık yıl uygulaması 4 yılda bir ortaya çıkmaktadır. Peki şubat ayının 29 çekmesinin nedeni nedir? Bu uygulamanın sebebi Dünya'nın Güneş çevresinde dönme zamanının, Güneş'in aynı meridyen üzerinden 2 defa geçişi arasındaki ortalama sürenin tam katı olmamasından kaynaklanmaktadır. Bir astronomik yıl gerçekten yaklaşık olarak 365,242 gün olmasına rağmen normal bir takvim yılı 365 gündür.

image

Artık yıl uygulamasına ilk olarak millattan sonra 46 yılında, Jülyen Takvimi ile başlanmıştır. Bu soru sık sık bulmacalarda karşınıza çıkabilir. Şubatın 29 olduğu sene bulmacada karşınıza çıktığında artık hemen yanıtlayabilirsiniz sanıyorum. 


Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

11,852 soru

11,945 cevap...