Diğer Sağlık Sorularınız kategorisinde tarafından
Arkadaşlar merhaba parmak çıtlatmanın zararları hakkında bilgi verebilir misiniz, zararı var mı? Sürekli parmak çıtlatma isteğim var. Parmak kütletme alışkanlığı nasıl bırakılır? Parmak kütletmekten kurtulmak istiyorum.

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap
Parmak kütletmesi diğer adı ile parmak çıtlatması çok yaygın bir davranıştır. Bazı bilim insanları çıtlatma sesinin kemikler arasındaki hava kabarcığının patlaması olduğunu düşünürken bazı bilim insanları ise sesin kas bağlarının geri tepmesinden geldiğini düşünüyorlardı.

Eklemlerin çatlatılmasına ya da kütletilmesine tıp dilinde krepitus denir.

2015 yılında MRI teknolojisini kullanılarak yapılan bir araştırmada, çatlamanın bir hava kabarcığı patlaması veya salıvermesi değil, kemikler arasında küçük bir boşluk yaratması olduğu sonucuna varmışlardır.

Bugüne kadar parmak çıtlatmanın olumsuz etkilerinin olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur, ancak sürekli yapmanın zararlı olabileceği düşüncesi yaygındır.

Parmak çıtlatmayı aslında bir tik olarakta değerlendirebiliriz. Bu yüzden neden ve ne zaman yaptığımızı tespit etmeli buna yönelik tedaviler uygulamalıyız. Örneğin stres altında parmak çıtlatıyorsak stresimizi kontrol ederek bu alışkanlığımızı azaltabiliriz.

İlgili sorular

Bulabilirim.com

Sorularınızı konusunda uzman kadromuz ve diğer kullanıcılarımızla çok kısa sürede cevaplıyoruz.

12,834 soru

12,940 cevap...